Početna stranica / Aktivnosti udruženja

Aktivnosti udruženja u proteklom periodu:

Stručnim radom i aktivnostima koje radimo proširujemo svoja teorijska i praktična znanja usmjerena pružanju što kvalitetnije zdravstvene njege. Zajedničko svim medicinskim sestrama/tehničarima i babicama je sistemski pristup otkrivanju i rješavanju zdravstvenih problema iz njihovog djelokruga rada. Aktivnosti koje radimo pomažu nam da pratimo savremene tokove razvoja sestrinske profesije.

Aktivnosti iz 2024. godine

Januar 2024.godine

  • Posjeta Srednjoj medicinskoj školi u Banja Luci - 30.01.2024. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike svoju prvu planiranu aktivnost za 2024.godine održalo je u srednjoj medicinskoj školi u Banja Luci. Zahvaljujući izuzetnom angažovanju koleginice Nikoline Milišić i razumijevanju direktora škole g-dina Save Preradović, članovi udruženja su za učenike medicinske škole pripremili i održali zanimljiva predavanja.Ovim putem se zahvaljujemo direktoru i koleginicama iz medicinske škole na dosadašnjoj saradnji i podršci koju pružaju radu udruženja. Detaljano

Aktivnosti iz 2023. godine

Novembar 2023.godine

  • Tradicionalno savjetovanje za glavne i odgovorne sestre i tehničare. “Gdje su nestali osnovni postulati u sestrinskoj praksi?“ - 10.11.2023. godine Detaljano

Oktobar 2023.godine

  • Aktivnosti laboratorijske sekcije i sekcije sanitarnih inženjera i tehničara UMSTIB Republike Srpske – 25.10.2023

    25. oktobra u sali za predavanje UKC Republike Srpske „Laboratorijska sekcija sa sekcijom sanitarnih inženjera Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske „ održala je stručno predavanje u sklopu redovne edukacije za 2023.godinu.

    Tema predavanja je bila" Uzorkovanje materijala za laboratorijske analize" . Laboranti Anja Bojić, Vitomirka Vasić i Branka Kotur su prezentovale i pojasnile prisutnima način i značaj pravilnog uzorkovanja materijala , važnost blagovremenog transporta uzoraka, kao ineophodnost dobre saradnje između zdravstvenih radnika kako bi pružili najbolju uslugu našim pacijentima. Stručnom predavanju je prisustvovalo preko 60 učesnika iz klinika UKC RS, DZ Banja Luka, FZO RS, Bolnica "Dr Kostić",kao i učenici Medicinske škole Banja Luka. Detaljano

Septembar 2023.godine

  • Medicinske sestre u onkologiji UMSTIB RS - „Zdravstvena njega u onkologiji primjeri dobre sestrinske prakse“ – 26.09.2023

    Onkološka sekcija Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske održala je 26.09.2023.godine radionicu „ Zdravstvena njega u onkologiji primjeri dobre prakse“ . Akcenat ove godine je stavljen na karcinom testisa . Radionica je održana u Sali za predavanja UKC Republike Srpske. Medicinske sestre i tehničari su svojim prisustvom potvrdili da su im edukacije koje radi udruženje veoma značajne za praćenje savremenih dostignuća u zdravstvenoj njezi, koja je njihovo polje djelovanja.

    Predavači su bili : Nataša Gašpar, Željana Budimir i Marija Radanović. Aktivno učešće je uzeo Danijel Dakić iz Udruženja građana Superbrke. To je neformalna grupa građana Superbrke, skoro deceniju uspješno realizuje Movember u Banjaluci i time ukazuje na važnost preventivnih pregleda testisa i prostate za muško zdravlje.

    U toku radionice smo imali priliku da upoznamo pacijenta V.S. koji je imao rak testisa prošao terapiju i već pet godina je zdrav i bez metastaza. Detaljano

Jun 2023.godine

  • XXI SIMPOZIJUM UMSTIB REPUBLIKE SRPSKE SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM - 01-04.06.2023.godine Balkana

    „Non scholae, sed vitae discimus“ – „Ne za školu, već za život učimo“

    „ Život nije problem koji treba riješiti, već stvarnost koju treba doživjeti. Život je zaista jednostavan, ali ljudi insistiraju da ga zakomplikuju. Život je deset posto onoga što ti se dogodi i devedeset posto kako ti na to reaguješ:“

    XXI Simpozijumu Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem „ Non scholae, sed vitae discimus“ – „Ne za školu, već za život učimo“ planiran je da se održi u Nacionalnom parku Sutjeska . Zbog štrajka zaposlenih u Nacionalnom parku Sutjeska organizacioni odbor je morao da promjeni u posljednji čas mjesto održavanja simpozijuma koji je zahvaljujući razumjevanju zaposlenika hotela Balkana održan u hotelu Balkana na Balkani –Mrkonjić Grad u periodu 01.06. -04.06.2023 godine.Učesnici Simpozijuma su bili iz Slovenije, Hrvatske, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske Srbije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Njemačke, Švedske, Norveške, Švicarske....

    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske je po dvadeset i prvi put organizovao veliko okupljnje impresivnog broja priznatih stručnjaka iz svijeta sestrinske njege. Simpozijum je bio prilika za izmjenu strukovnog i nučnog iskustva, i pružena je prilika da se umjesto Nacionalnog parka Sutjeska, učesnici upoznaju sa izuzetnim ljepotama i vrijednostima Balkane i Mrkonjić Grada. Simpozijum je bio namjenjen svima koji se bave direktno ili indirektno sestrinskom njegom. Rad simpozijuma se odvijao kroz plenarna predavanja, usmena izlaganja, poster prezentacije, usklađene diskusije, čime je pružena prilika svim učesnicima za razmjenu inforacija vezanih za stručni rad, naučna istraživanja, nove ideje i tehnologije, te njihovu primjenu u svakodnevnoj praksi. Članovi udruženja prate savremena dostignuća sestrinske profesije a sve sa ciljem poboljšanja brige za ljudsko zdravlje. Ne postoji ništa važnije od obrazovanja, tu je ulog najveći jer naša budućnost zavisi od kvalitetnog obrazovanja u sadašnjosti. Detaljano

Maj 2023.godine

  • SEDMICA SESTRINSTVA 08-14.05.2023. godine

    12 MAJ 2023 “ NAŠE MEDICINSKE SESTRE, NAŠA BUDUĆNOST”

    Udruženje medicinkih sestara, tehničara i babica Republike Srpske tradicinalno obilježava 12 maj međunarodni dan medicinskih sestara „ Sedmicom sestrinstva „ U toku sedmice održane su brojne aktivnosti poput stručnih predavanja u zdravstvenim ustanovama , radionica, treninga. Sedmica sestrinstva je planirana i održana u periodu 08- 13. maj 2023. godine .

    Posao medicinske sestre je težak i izazovan, ali je istovremeno i veoma plemenit, od rada i posvećenosti medicinskih sestara zavise životi brojnih pacijenata koji se bore sa različitim bolestima, zbog toga je neophodno stalno poboljšavati uslove rada sestara, tehničara i babica. U Republici Srpskoj ima oko 10 000 medicinskih sestara. Medicinska sestra / medicinski tehničar radi na području zdravstva, s ciljem zaštite zdravlja pojedinca, porodice i cjelokupnog društva. Opis posla uključuje brigu, praćenje, nadzor i savjetovanje pacijenata, prevenciju, rehabilitaciju, zdravstveno vaspitanje, promicanje zdravlja, vođenje sestrinske dokumentacije, izvođenje dijagnostičkih te medicinsko-tehničkih zahvata i zdravstvene njege. Rade na vrlo različitim radnim mestima – od patronaže do jedinica intenzivne njege – ponekad samostalno, ponekad u timu. Zbog svega toga postoje velike razlike u poslovima različitih sestara/tehničara. Ono što je zajedničko jeste pristup otkrivanju i rješavanju zdravstvenih problema iz njihovog djelokruga. Oni posmatraju i procjenjuju tjelesno i psihičko stanje i ponašanje svojih pacijenata i tako prepoznaju potrebe za njegom i osiguravaju važne podatke za prepoznavanje i praćenje toka bolesti.

    U toku sedmice sestrinstva je organizovana svečana akademija 11.05.2023. godine na kojoj se tradicionalno dodjeljuje priznanje „ Nada Trišić“ članovima udruženja za višegodišnji doprinos razvoju, ugledu i unapređenju sestrinstva Republike Srpske. Ovogodišnji dobitnici su Ranka Stanar JZU DZ Prijedor i Drago Tomašević Socijalno- gerijatriski centar Banja Luka. Biti medicinska sestra je jedinstven poziv koji traži ono najljepše u ljudskom biću humanost i predanost pozivu.

    Svečanoj akademiji su prisustvovali naši prijatelji članovi porodice Trišić, Vera i Momo Pušac, ispred Društva hirurga Republike Srpske prof dr Zoran Aleksić, kao i naši saradnici udruženje Ilco-stoma Republike Srpske sa svojim gostima iz Slovenije, Htvatske, Mađarske i Srbije. Obratili su nam se predsjednici iz Republike Srpske i Slovenije, u svom obraćanju su skrenuli pažnju na značajan rad medicinskih sestara u oporavku i liječenju pacijenata, kao i važnost saradnje strukovnih udruženja sa udruženjima pacijenata. Kao znak zahvalnosti za dosadašnju saradnju udruženje Ilco-stoma iz Republike Srpske je dobilo zahvalnicu od UMSTIB Republike Srpske.

    Zahvalnicu je dobila koleginica Straživuk dr Gordana koja je svoj radni vijek počela kao medicinska sestra, ali i nakon završenog fakulteta i promjene posla je ostala član udruženja medicinskih sestara.

    12 maja članovi udruženja su korisnicima Mozaik prijateljstva donirali obrok, i radili u skladu sa svojim kompetencijama sestrinske intervencije kao što su mjerenje šećera u krvi, krvnog pritiska, kontrolisali tjelesnu temperaturu i obavljali preventivne i promotivne aktivnosti vezane za zdrave stilove života, masovne nezarazne bolesti. U aktivnostima 12 maja su učestvovali i učenici srednje medicinske škole Banja Luka sa svojim instruktoricama praktične nastave. Mozaik prijateljstva je udruženje koje brine ljudima koji nemaju krov nad glavom, pruža im i jedini topli obrok dnevno u svojoj javnoj kuhinji, a hranu dostavljaju i velikom broju nemoćnih i oboljelih građana.

    Nakon obavljene aktivnosti u prostorijama Mozaika prijateljstva predstavnici udruženja i Strukovnog sindikata medicinskih sestara su na groblju „Sveti Pantelija“ u Banja Luci položili cvijeće i zapalili svijeće na grob prve predsjednice udruženja u spomen Nadi Trišić i svim koleginicama i kolegama koje više nisu sa nama.

    Aktivnosti su nastavljene u parku „Petar Kočić“ gdje smo kao i prethodnih godina sa građanima grada Banja Luka družili se i obavljali sestrinske intervencije u skladu sa sestrinskim ingerencijama. Građani grada Banja Luka su podržali ove aktivnosti. Ove aktivnosti su veoma dobro posjećene i građane obraduje svaki vid aktivnosti koja se obavlja za njih. Razgovori koje smo vodili sa građanima u kojima su tražili savjete za svoje zdravstvene probleme, bili su obostrano korisni. Savremeni način života potiče društvo da naglašava važnost zdravlja i promiče zdrav zdrav način života. Društvo treba težiti promjenama, izbaciti pušenje, alkohol, nezdravu hranu i poticati fizičku aktivnost zaključili smo sa našim građanima.

    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica okuplja oko 2000 članova, koji već 25 godina rade na promociji svoje struke. Profesija medicinske sestre-tehničara je teško, zahtjevno i odgovorno zanimanje, koje je veoma značajno za očuvanje ljudskog života, njihov značaj se posebno pokazao tokom pandemije virusa korona. One pružaju najveći broj usluga u zdravstvenom sistemu. Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske od 1998 godine do danas punih 25 godina uradilo je brojne aktivnosti na koje smo ponosni / seminare, edukacije, radionice, treninge, simpozijume, Kongrese … Članovi udruženja su zajedno radili, čuvali, razvijali i sačuvali ovo udruženje. Udruženje je prepoznato i priznato kako u zemlji tako i u inostranstvu. Ponosni smo na sve naše aktivnosti , trudimo se i radimo na očuvanju i razvoju naše profesije. Generacije koje dolaze obećavaju da će nastaviti ovu tradiciju.

    Za nas koji se bavimo sestrinstvom, ako sestrinstvo ne unapređujemo svake godine, meseca i dana, mi ne napredujemo, nego idemo unazad” Florence Nightingale

April 2023.godine

  • ZDRAVSTVENA NJEGA U PROCESU REHABILITACIJE- PRIKAZ SLUČAJA - 7. APRIL 2023. GODINE - SEKCIJA MEDICINSKIH SESTARA ZA REUMATOLOGIJU I REHABILITACIJU

    Zdravstvena njega je najveći pojam u profesiji medicinske sestre. Svi bi trebali da znaju da njega nije samo “ kupanje pacijenta” nego sve sestrinske intervencije od prijema do otpusta pacijenta. Osnovni zadaci sestre/tehničara u njezi bolesnika na hirurgiji su: održavanje lične higijene, posmatranje bolesnika, praćenje rada drenažnih sistema, statusa rane, ishrana bolesnika, kordinacija sa svim odjeljenjima, u sklopu hirurških klinika (posebno sa operativnim blokom), primjena terapije, učestvovanje ili izvođenje medicinsko-tehničkih radnji, prepoznjavanje urgentnih stanja i pružanje prve stručne pomoći te zdravstveno obrazovanje i edukacija pacijenata. Zdravstvena njega u hirurgiji je veoma zahtjevna, specifična za sve medicinske sestre i smatra se da je najteža.

    Sekcija sestara u hirurgiji i Sekcija sestara anestezije i reanimacije UMSTIB Republike Srpske je održala redovnu , planiranu sekcijsku aktivnost za 2023.godinu 31.03. sa početkom u 13 časova u sali za predavanje UKC Republike Srpske . Sekciji je prisustvovalo 80 medicinskih sestara koje su članovi udruženja.

    Predstavnica “Tosame” Suzana Toplić- Berberović je prezentovala proizvode “Vivamel” i temu “ Moderna njega rane”. Nakon ovog veoma korisnog predavanja , prezentovani su radovi članova udruženja.

    • CVK i arterijska linija- Teodora Ostojić
    • Totalne i parcijalne proteze –uloga instrumentarke – Kristina Rađenović
    • Ph dijagnostika – uloga instrumentarske - Ivana Mlađenović i Mira Ličanin
    • Medicinske sestre u anesteziji- Jovo Stojičić

    U diskusiji koja je uslijedila učestvovali su brojni prisutni, autori radova su odgovarali na postavljena pitanja. Dobili smo zadovoljavajuće odgovore na pitanja i nedoumice koje smo imali. Ova radionica nam je kao i brojne koje organizujemo pokazala da je veoma značajna edukacija koju radimo za naše članove i da su one veoma važne za nastavak kontinuiranog obrazvanja zaposlenih medicinskih sestara, tehničara i babica. Zaključili smo da se uloge medicinskih sestara i opisi poslova značajno i stalno mijenjaju, a sestrinstvo se razvilo u disciplinu za koju su potrebna znanja i vještine u neprestanom suočavanju s novim izazovima.

    Brojne su uloge medicinskih sestara: od provođenja zdravstvene njege, edukacije, pacijentove savjetnice, menadžerice, istraživačice, saradnice do pokretača promjena te zagovornica prava pacijenata. Iako se i danas sestrinstvo u najvećoj mjeri poistovjećuje s njegovanjem pacijenata. Svakom pacijentu treba pristupiti individualno, holističkim pristupom te razvijati odnos povjerenja i poštovanja. Medicinska sestra kombinacijom vještina, znanja, sposobnosti, prosuđivanja i razumijevanja izvodi zdravstvenu njeg zaključili su prisutni.

Mart 2023.godine

  • MEDICINSKE SESTRE U NAPREDNOJ PRAKSI- ANESTEZIJA - 31. МART 2023. GODINE - SEKCIJA HIRURŠKIH SESTARA, STUDENATA ZDRAVSTVENE NJEGE, SEKCIJA ANESTEZIJE I REANIMACIJE

    Domaćin ovogodišnje organizacije stručnog seminara sekcije reumatologije i rehabilitacije bio je Duško Bijelić i Specijalna bolnica Mlječanica. Koja je i ove godine potvrdila da je izuzetno dobar domaćin i organizator. Članovi udruženja i njihovi gosti su imali priliku da čuju dobre prezentacije , nakon koji je uslijedila diskusija koja je dala kvalitetne zaključke. Cilj rehabilitacije je maksimalno osposobiti osobu za samostalan i kvalitetan život sukladno njenim potrebama i mogućnostima. Koncept savremene rehabilitacije se temelji na spoznaji o mogućnostima stvaranja novih neuronskih veza stimuliranih funkcijom bez dobne granice.

Februar 2023.godine

  • PROCJENA I POBOLJŠANJE KVALITETA ZDRAVSTVENE NJEGE U ZAJEDNICI, ZDRAVSTVENA NJEGA TRUDNICA/PORODILJA I DJETETA - 28. FEBRUAR 2023. GODINE - SEKCIJA PORODIČNE MEDICINE SA EDUKATIVNIM CENTROM, SEKCIJA BABICA I PEDIJATRIJSKIH SESTARA

    Sekcija babica i Sekcija sestara porodične medicine UMSTIB Republike Srpske 27.04.2023. godine sekcija babica i sekcija sestara porodične medicine UMSTIB Republike Srpske je održala svoju redovnu aktivnost u prostorijama UKC Republike Srpske.

    Skup je pozdravila predsjednica sekcije i glavna sestra Klinike za ginekologiju i akušerstvo Aleksandra Topić, zahvalila se prisutnima za dolazak na predavanja koja su pripremili.

    Babice su najčešće ženske osobe koje pomažu ženama prilikom porođaja. Danas posao babica obavljaju ginekološko-akušerske sestre. One se razlikuju od medicinskih sestara, ali mogu biti obučene da rade i kao medicinske sestre.

    Predavači su bile koleginice sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Republike Srpske i JZU DZ Banja Luke

    Kerkez Nataša – S.C. njega porodiilje
    Trkulja Dragana – Njega babinjare nakon prirodnog poroda
    Galonja Tanja – Prijem i njega novorođenčeta na odjelu fiziološke neonatologije
    Vučić Dragana- Dojenje , njega grudi, izmlazanje mlijeka
    Ćurković Mirjana- Zdravstvena njega porodilje i novorođenčeta u kućnim uslovima

    Nakon prezentovanih radova, uslijedila je diskusija u kojoj su predavači odgovorili na brojna pitanja prisutnih. Teme su veoma zainteresovale prisutne, a koleginice predavači su odgovorili na sva postavljena pitanja.

    Trudnoća, porod, kao i babine su novost za svaku ženu, praćene su broj-nim psihičkim i fizičkim promjenama. Nakon poroda za majku i bebu nastupa period privikavanja jednog na drugo, kao i adaptacija bebe na vanjski svijet. Porod je fiziološki proces koji završava rađanjem djeteta. Danas je jasno da ne postoji važniji i osteljiviji period u čovjekovom životu, po njegovo ukupno zdravlje, nego što je period trudnoće. Pod prenatalnom brigom, savremena medicina obuhvata brigu ljekara ginekologa i akušerske sestre o trudnici i njenoj bebi, a ta briga ima za cilj prevenciju i rano otkrivanje problema u rastu i razvoju bebe.

Januar 2023.godine

  • SESTRINSKE PRAKTIČNE VJEŠTINE U NEUROLOGIJI I PSIHIJATRIJI - 31. ЈANUAR 2023. GODINE - SEKCIJA SESTARA U NEUROLOGIJI, PSIHIJATRIJSKA SEKCIJA

    Sekcija sestra u neurologiji i psihijatriji ima za cilj da učesnicima stručnih skupova u njihovoj organizaciji pruži mogućnost da usvoje znanja o građi, organizaciji, funkciji i poremećajima središnjeg i perifernog nervnog sistema, koja su neophodna medicinskoj sestri - tehničaru pri procjeni zdravstvenog stanja bolesnika. Objektivnim uvidom u zdravstveno, emocionalno i socijalno stanje bolesnika medicinska sestara moći će organizirati i primijeniti najoptimalniju sestrinsku negu, uočiti i prepoznati simptome i znakove neuroloških poremećaja u cilju podizanja kvalitete liječenja i njege. Upoznavanje sa specifičnostima neurološkog odjela ,neuroloških bolesnika, psihijatrijskog odjela I psihijatrijskog bolesnika ima cilj proširenja spoznaja koje su značajne za planiranje i organizaciju rada u neurološkoj- psihijatrijskoj ambulanti, poliklinici ili odjelu. Usvojiti znanje prepoznavanja psihopatol psihopatologije (poremećaji svjesti; poremećaji komunikacije; poremećaji pažnje; poremećaji opažanja; poremećaji psihomotorike; poremećaji mišljenja; poremećaji raspoloženja i afekta; poremećaji volje; poremećaji amnestičkih i intelektualnih sposobnosti; poremećaji nagona; poremećaji sjećanja i pamćenja) i znanje svrstavanja psihičhih poremećaja u glavne dijagnostičke skupine (organski uzrokovane psihičke disfunkcije; psihički poremećaji izazvani psihoaktivnim supstancama; shizofrenija i slični poremećaji; poremećaji u raspoloženju; anksiozni poremećaji; poremećaji izazvani stresom; poremećaji spavanja i hranjenja; poremećaji ličnosti; poremećaji vezani uz dječju i adolescentnu dob).

Aktivnosti iz 2022. godine

Novembar 2022.godine

  • Savjetovanje za glavne i odgovorne sestre
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske tradicionalno u novembru održava savjetovanje za glavne i odgovorne sestre članice udruženja. Tema koja je planirana i obrađena u 2022.godini je: “Psihološki faktori rizika za stres i izgaranje medicinskih sestara i tehničara na radnom mjestu”. Detaljano

Septembar 2022.godine

  • Medicinske sestre u onkologiji UMSTIB RS - Seminar na temu „ Melanom“ 20.09.2022

    Sekcija onoloških sestara Udruženja medicinskih sestara , tehničara i babica Republike Srpske je po planu aktivnosti održala je 20.09.2022.godine seminar na temu „ Melanom“. UMSTIB Republike Srpske nakon kraće ljetne pauze je nastavio svoje aktivnosti, u prepunoj sali za predavanje UKC Republike Srpske Onkološkoj sekciji podršku su dali prof dr Zdenka Gojković načelnica Klinike za onkologiju UKC RS, pomoćnik direktora UKC RS za sestrinstvo Slađana Vranješ, predsjednica udruženja pacijenata koji boluju od Melanoma“Mi smo sa vama“, Mladen Ilić, članice udruženja UKC RS , JZU DZ Banja Luka, bolnica Gradiška, FZO RS, učenici Srednje medicinske škole Banja Luka sa svojim instruktorkama praktične nastave Nikolinom Milišić i Mirjanom Milišić, JZU DZ Prijedor. Mrkonjić Grad.....

    Predsjednica sekcije Nataša Gašpar u svom izlaganju je pozdravila prisutne, upoznala ih je sa temom koju su pripremile za učesnike ovog seminara i zahvalila se prisutnima navremenu koje su odvojili da bi pružili podršku radu sekcije.

    Prisutnima je predstavila rad udruženja pacijenata oboljelih od Melanoma „Mi smo sa vama“ predsjednica Jasminka Sredojević. Upoznala je prisutne o nastanku udruženja, njegovim ciljevima, članstvu i skrenula na veliku ulogu zdravstvenih radnika u podršci koju pružaju oboljelim i njihovim porodicama. Predsjednica se zahvalila prof Gojković i njenom timu na pomoći koju su pružili u toku osnivanja udruženja. Nakon upoznavanja sa udruženjem, počeo je tematski dio seminara. Detaljano

Jun 2022.godine

  • V KONGRES i XX Simpozijum UMSTIB RS sa međunarodnim učešćem - 02.-05. Jun 2022. godine Banja Luka

    “Možda će biti ljepših vremena, ali ovo je naše”

    Vrijeme je jedina stvar koju ne možemo kontrolisati, ne možemo ga zaustaviti niti promjeniti. Ono teče svojim tokom i prolazi bez obzira na sve. Gledajući na njega objektivno – vrijeme je mjerljiva veličina, možemo na njega gledati kao na prošlo, sadašnje i buduće, a njegov tempo prolaženja je uvijek isti. Međutim, gledajući na vrijeme subjektivno, ono prolazi uvijek drugačije – u zavisnosti od toga šta radimo, gdje smo, sa kim… Upravljati vremenom ne znači da treba raditi više i brže, već mudrije.

    „Vrijeme je tu dovoljno dugo za one koji su spremni da ga iskoriste.” – Leonardo Da Vinči

    U organizaciji Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske, a pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u periodu od 02 - 05.06.2022.g. u Banja Luci je održan V Kongres i XX simpozijum Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem. Detaljano

Maj 2022.godine

  • 12. Maj - Međunarodni dan medicinskih sestara
    “ Potrebno je pravo ulaganje u radnu snagu medicinskih sestara i tehničara”

    Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu, koja je smatrajući da su medicinske sestre neizostavan oslonac u zdravstvu te da se trebaju školovati, inicirala ulazak profesionalnog obrazovanja medicinskih sestara. "Senzibilitet za osjećaje pacijenata, emotivnost i zrelost, briga i nježnost, odgovornost i pažnja, samostalnost ali i timski rad, pokazatelj su jedinstvenog poziva medicinskih sestara. Iako ne polažu Hipokratovu zakletvu, medicinske sestre i tehničari uvijek su posvećeni dobrobiti bolesnika u njegovim najtežim životnim stanjima, kako bi se on što prije oporavio i ozdravio, fizički, mentalno i duhovno. Sestrinski poziv izvlači na svjetlo dana sve ono najpozitivnije i najetičnije što se krije u ljudskom biću". Sestrinstvo se sve više u svijetu počinje shvatati kao disciplina koja ima prepoznatljiv program djelovanja i koja je nezavisna od drugih disciplina u sastavu zdravstvene zaštite.

    Neki ga shvataju kao zanimanje, neki kao naučnu disciplinu, a oni umereniji kažu da je to profesija koja će napokon dobiti svoj legitimni status. Za one koji prate sestrinstvo i njegov razvoj tokom 20.vijeka, napori da se sestrinstvo obogati saznanjima iz drugih naučnih disciplina samo su logičan nastavak razvoja same medicine i samog procesa zdravstvene njege.Medicinske sestre su profesionalci koji su jedini odgovorni za napredak zdravstvene njege i oblikovanje zdravstvene politike kroz brojnost, zajednički rad na svim nivoima zdravstvene zaštite i stručnost. One same kreiraju svoju budućnost i najvažniji su faktor te iste budućnosti. Put kojim je išlo sestrinstvo vijekovima je vrlo trnovit. Moderno sestrinstvo zahtjeva edukaciju kao prioritet u profesionalnom životu medicinske sestre. Edukacija sestara se ne može svesti samo na usvajanje ljekarskih naredbi i smjernica. Moderno sestrinstvo favorizuje edukaciju kao prioritet u profesionalnom životu medicinskih sestara. Izbor, rad i uživanje u profesiji donosi najveće zadovoljstvo. Izbor profesije medicinske sestre donosi veliku odgovornost, rad medicinske sestre zahtijeva puno truda, a uživanje u profesiji medicinske sestre pokazuje izbor profesije i rad sa srcem, poštovanje pacijenata, etičnost u poslu, napredovanje u struci te pokazuje edukaciju i sticanje kompetencija.

    “Biti medicinska sestra je jedinstven poziv koji traži ono najlepše u ljudskom biću-humanost i predanost pozivu.”

    Slogan ICN za 2022 godinu je “ Glas za vodstvo- uložite u njegu i poštujte prava kako biste osigurali globalno zdravlje.”

    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske tradicionalno obilježava 12 maj Međunarodni dan medicinskih sestara. Ove godine kao i prethodnih godina članovi udruženja su imali aktivnosti u period od 09- 15.05.2022.godine.

    U toku sedmice su organizovane radionice i predavanja na zadane teme za članove udruženja u zdravstvenim ustanovama. Tradicionalno je održana Svečana akademija 11. 05.2022. godine na kojoj je dodjeljena priznanja “ Nada Trišić” medicinske sestre/tehničari koje su svojim radom i stvaralaštvom tokom rada, znatno i na poseban način doprinijeli razvoju, njegovanju svoje profesije i njenih vrijednosti. Zbog svog rada, ostvarenih višegodišnjih rezultata u razvoju i unapređenju sestrinske profesije, radili su na podizanju ugleda profesije, nesebično su se zalagali na promociji rada udruženja i sestrinstva uopšte kako u Republici Srpskoj , tako i šire.

    Komisija za nagrade i priznanja je odlučila da priznanje za 2022.godinu dobije Verica Dragović Klinika za neurologiju UKC Republike Srpske i Duško Bjelić Specijalna bolnica Mlječanica.

    Svečanoj akademiji su prisustvovali članovi porodice Trišić, prof dr Vlado Đajić direktor UKC republike Srpske, viši stručni saradnik za sestrinstvo pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Monika Jotanović, urednici časopisa Medici.com Vera i Momo Pušac, penzionisane koleginice, predstavnici Sindikata, udruženja i drugih asocijacija koje sarađuju sa UMSTIB RS.

    12 maja su članovi udruženja u parku Petar Kočić Banja Luka u period 10 časova do 13 časova za građane grada Banja Luka organizovali aktivnosti u skladu sa svojim kompetencijama. 12 maja u 12 časova položeni su vijenci na grob Nade Trišić i održan je pomen svim koleginicama i kolegama koji na žalost nisus a nama.

    Ova tradicionalna aktivnost je obradovala građane i podržana je od 350 građana koji su izmjerili temperaturu, šećer u krvi, krvni pritisak, dobili časopis Medici.com i savjete kako da održe svoje zdravlje. Građani su izrazili svoje mišljenje da sui m ove aktivnosti uvijek dobro došle i da podržavaju rad medicinskih sestara i tehničara.Po planu i programu predviđenom za 2022.godinu aktivnosti su uspješno sprovedene.

April 2022.godine

  • 7 april svjetski dan zdravlja je obilježen aktivnosti čišćenja platoa ispred kancelarije udruženja i tom aktivnosti je 07.04.2022. obilježen je Svjetski dan zdravlja. Članovi Upravnog odbora su uredili prostor ispred kancelarije udruženja i time skrenuli pažnju na važnost zaštite okoline .

Mart 2022.godine

  • Izvještajna skupština UMSTIB-a RS
    Održana je izvještajna Skupština UMSTIB Republike Srpske, na kojoj su delegati Skupštine predstavnici članova udruženja iz zdravstvenih ustanova nakon diskusije usvojili izvještaje o radu Sekcijja za 2021 godinu. Finansijski izvještaj o poslovanju za prethodnu godinu je usvojen kao i plan rada za tekuću godinu.
  • Sekcija hirurških sestara, studenata zdravstvene njege, sekcija anestezije i reanimacije
    Za članove udruženja je održala predavanje na teme:
  • Drenažni sistem u hirurgiji-medicinsko sestrinske kompetencije
    Hirurgija je specifična grana medicine koja se bavi hirurškim rješavanjem problema. Sastavni dio hirurških intervencija i/ili procedura predstavlja evakuacija patoloških sadržaja iz ljudskog organizma bez obzira na etiologiju. Evakuacija patološkog sadržaja može se vršiti na razne hirurške načine od minimalno invazivnih, punkcija, preko incizija do laparoskopskih i/ili klasičnih hirurških procedura. Većina od izabranih hirurških metoda liječenja povezana je sa drenovima i drenažnim sistemima. Poznavanje tipova, karakteristika, indikacija za plasiranje, njega pojedinih drenova i drenažnih sistema sastavni je dio svakodnevnog rada medicinsko sestrinske profesije. Glavne postavke sestrinske profesije čine specijalna znanja i vještine stečena obrazovanjem, osposobljenost za primjenu tih znanja i vještina u interesu drugih pod vodstvom visokih etičkih standarda.
  • Medicinska sestra u anesteziološkom timu
    Medicinska sestra/tehničar u anesteziji je edukovan profesionalac za pružanje ili sudjelovanje u primjeni anestezioloških postupaka bolesniku. Anesteziološka medicinska sestra/tehničar pruža i sudjeluje u pružanju zdravstvene njege , a kao dio naprednog specijalizovanog sestrinstva u anesteziološkoj njezi bolesnika, neophodno je poznavati postupke i lijekove anestezije, kardiopulmonalnu reanimaciju, te druge znanja i vještine vezane za hitna stanja i postupke održavanja života. Anesteziološka medicinska sestra/tehničar obavlja svoju djelatnost kao član anesteziološkog tima,a dužnosti medicinske sestre/tehničara su priprema prostora, opreme i materijala za izvođenje postupaka u anesteziji

Februar 2022.godine

  • Sekcija sestara neurologije i psihijatrije
    08.02.2022.godine u prostorijama UKC Republika Srpska održana je planirana edukacija za članove Uduženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske.
  • Sestrinska njega i napredna sestrinska praksa je tema kojom se bavila Sekcija sestara u neurologiji. Koji su savremeni zahtjevi za medicinsku sestru danas ? Medicinske sestre su u praksi odgovorne za puno različitih aktivnosti, što nije situacija s ostalim profesionalcima u zdravstvenom sistemu. Osim odgovornosti i kvaliteta u izvršavanju sestrinskih intervencija, nepisani zahtjevi, odnosno standardi profesionalne prakse su: fleksibilnost i prilagodljivost , sposobnost rješavanja problema, kritično i kreativno razmišljanje , nezavisnost i spremnost prihvaćanja timskih odluka , poštovanje rokova , proaktivnost i sudjelovanje, holističko razmišljanje i aktivnosti , promocija dobrobiti, donošenje etičkih odluka. U skladu sa zahtjevima u sistemu zdravstva, obrazovanje u sestrinstvu danas omogućuje i osposobljuje medicinske sestre za: učenje i podučavanje, procjenjivanje i reagovanje na različite potrebe , zagovaranje bolesnika i porodice, vođenje, nadziranje, slušanje i razumijevanje potreba kolega , upravljanje informacijama, korištenje tehnologija, optimalno korištenje resursa: vrijeme, novac, materijal, prostor, osoblje, procjenjivanje društvenih i organizacijskih sistema, istraživanje, proučavanje, naučno istraživanje sa svrhom izvrsnih ishoda zdravstvene njege. U vremenu nesigurnosti i brojnih izazova u zdravstvenom sistemu danas medicinske sestre se svakodnevno susreću s: nedovoljnim brojem osoblja, previše radnih zadataka, nefleksibilnim rasporedom, nepotrebnim izlaganjem profesionalnim rizicima, nedostatkom samostalnosti, upravljanjem koje se ne temelji na najboljoj praksi, nemogućnosti pristupa nabavci, lijekovima, modernoj tehnologiji, nepriznavanjem i neprepoznavanjem u zdravstvenom sistemu visoko obrazovanih medicinskih sestara. Sve to zasigurno je jedan od kamena spoticaja i mogući razlozi egzodusa i odlazaka medicinskih sestara iz bolnica, ali često i iz profesije. O ovome se danas razgovaralo nakon izlaganja predsjednice Sekcije Jelene Kremenović
  • Radna okupacina terapija u mentalnom zdravlju je tema kojom su sestre i radni teraput Psijatrijske klinike upoznale prisutne. Okupaciona terapija predstavlja metodu oporavka koju ljudi u svakodnevnom životu upražnjavaju i zbog toga u radu sa osobama sa mentalnim poremećajima okupaciona terapija zauzima važno mjesto. Okupaciona terapija je zdravstvena disciplina koja se bavi ljudima fizički ili mentalno oštećenim, onesposobljenim ili hendikepiranim, bilo trenutno ili trajno. Profesionalno kvalifikovan okupacioni terapeut uključuje pacijenta u aktivnost dizajniranu sa ciljem promocije povratka i korištenja mogućeg maksimuma funkcije sa ciljem da se pomogne ljudima da odgovore na zahtjeve njihovog posla, društvenog, ličnog i kućnog okruženja, i da učestvuju u životu sa što punijim smislom. Široka vizija okupacionog terapeuta je da omogući ljudima da razviju zdrave oblike okupacija (aktivnosti). Okupacioni terapeuti vjeruju da zdravlje zavisi o angažovanosti klijenata u aktivnostima koje imaju smisla i daju mogućnost izbora. Okupacioni terapeuti rade sa osobama svih dobnih skupina na promociji nezavisnog funkcionisanja u oblastima: • samonjege • produktivnosti • slobodnog vremena. Cilj je pomoći pojedincu da vodi koristan, zadovoljavajući život, sa maksimalnim nivoom nezavisnosti i kvalitete života. Praksa okupacione terapije je holistička i klijencentrična. Na današnjem skupu smo imali priliku da vidimo radove koji su rađeni od strane korisnika klinike za Psihijatriju uz podršku radnih terapeuta i medicinskih sestara.

Aktivnosti iz 2021. godine

Novembar 2021.godine

  • Savjetovanje za glavne i odgovorne sestre 05.11.2021.
    Po planu i programu rada za 2021.godinu Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske 05.11.2021. godine u Banja Luci hotel Bosna sala „ President“ je održalo savjetovanje za glavne i odgovorne sestre na temu: “Izazovi u poslu medicinskih sestara i tehničara u toku pandemije Covid-19“
    Zbog brojnih i neočekivanih izazova sa kojima smo se susretali u proteklom periodu i iskustva u toku pandemije održali smo savjetovanje na kojem su iznesena iskustva medicinskih sestara i tehničara u pronalaženju rješenja sa kojima su se svakodnevno susretali.
  • Učešće UMSTIB-RS na radionici: TAIEX Workshop on Coping with Non-Communicable Diseases (NCDs) in the Nursing and Midwifery Workforce in SEEHN Member States (Western Balkan and beyond).
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske je aktivno učestvovalo sa svojih 10 članova na gore navedenoj radionici. Prezentator u ime UMSTIB Republike Srpske je bila Teodora Čikić .
    Cilj radionice čiji smo aktivni učesnici bili, je bio jačanje i nadogradnja kapaciteta sestrinske radne snage u državama članicama SEEHN. Mapirana je putem prezentacija trenutna praksa i zakonodavstvo u regiji. Prezentovane su aktivnosti promocije zdravlja i prevencije bolesti kao dio svakodnevnih sestrinskih aktivnosti.

Jun 2021.godine

  • XIX Simpozijum UMSTIB RS sa međunarodnim učešćem - 03.06.-06.06.2021.godine, Trebinje

Maj 2021.godine

  • Obilježavanje 12. Maj - Međunarodni dan medicinskih sestara

April 2021.godine

  • 7 april Svjetski dan zdravlja - April 2021. godine
    Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. aprila svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije. Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja sa sloganom „Izgradnja pravednijeg, zdravijeg svijeta“ ukazuje na neravnopravnost u svijetu.
    Pandemija COVID-19 dodatno je istaknula činjenicu da neki ljudi mogu živjeti zdravije i imati bolji pristup zdravstvenim uslugama od drugih, zahvaljujući uslovima u kojima se rađaju, rastu, žive i rade. Širom svijeta postoje oni koji imaju lošije uslove stanovanja i lošije mogućnosti za obrazovanje, manje mogućnosti zaposlenja, veću polnu nejednakost i imaju mali ili nikakav pristup sigurnom okruženju, čistoj vodi i zraku, sigurnoj hrani i zdravstvenim uslugama. Sve to uzrokuje bolesti koje je moguće izbjeći te šteti društvu u cjelini.
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske ima za cilj da različitim pristupima i metodama poput zdravstvenog prosvećivanja i vaspitanja propagira zdravlje i zdrave stilove života. Kako bismo skrenuli pažnju sa pandemije koja je zaokupila cijeli svijet, udruženje je odlučilo da povodom Svjetskog dana zdravlja da se bavimo proljećnim umorom i kako da se vratimo u formu. Naš moto za ovu godinu je „ Šetnjom do zdravlja“ koji smo obavili 04.04.2021 godine. Pored šetnje i drugih aktivnosti koje smo imali u skladu sa epidemiološkim mjerama, zahvaljujući izuzetnoj saradnji sa kompanijom BINGO 7.4. 2021 članice udruženja su u objektu kompanije Bingo Banja Luka u ulici Branka Popovića 10 -13 h mjerile temperaturu , djelile jabuke koje simbolizuju zdravlje i obavljale promotivne aktivnosti vezane za zdravlje stanovnika.

Мart 2021.godine

  • Timsko zbrinjavanje pacijenata u hitnim hirurškim stanjima - 19. Мart 2021. godine
    Nosilac aktivnosti: Sekcija hirurških sestara, studenata zdravstvene njege, sekcija anestezije i reanimacije
    19. Мart 2021. godine Sekcija hirurških sestara, studenata zdravstvene njege i sekcija anestezije i reanimacije održale su po planu aktivnostu udruženja stručna predavanja u skladu sa epidemiološkim mjerama. Tema ovogodišnjeg stručnog skupa sekcija je bila “ Timsko zbrinjavanje pacijenata u hirurškim stanjima”. Predavači i organizatori članovi udruženja zaposleni na hirirškim klinikama su nam prikazali značaj timskog rada u medicini. Tim je manja grupa ljudi koji imaju zajednički cilj čije je postizanje moguće međusobnim upotpunjavanjem vještina i iskustava njegovih članova. Tim karakteriše veća komunikacija nego grupu. Ovaj naš tim je uvažavao mišljenja svih članova i bez obzira na specifičnosti epidemiološke situacije i zauzetosti medicinskih sestara i tehničara uspjeli su održati planiranu aktivnosti svojih sekcija . Osim ispunjenja osnovnog cilja da se održi planirana aktivnost , cilj je bio edukacija za medicinske sestre i tehničare. Pred sobom su imali svrhu postojanja , a kao članovi tima u ostvarenju cilja međusobno su tijesno sarađivali i u svojim zadacima su se nadopunjavali.
    Pokazali su da timski rad je metoda koja omogućava nekolicini osoba sa zajedničkim ciljem da svoje sposobnosti najbolje iskoriste međusobnim upotpunjavanjem svojih vještina i iskustava.

Februar 2021.godine

  • Iskustva medicinskih sestara tokom pandemije
    Zbrinavanje Covid bolesnika
    - 26. Februar 2021. godine
    Nosilac aktivnosti: Sekcija porodične medicine sa edukativnim centrom, Sekcija babica i pedijatrijskih sestara
    U svim zemljama, uključujući i Republiku Srpsku , intenzivno se provode mjere prevencije, ranog otkrivanja oboljelih i njihovog liječenja, kao i utvrđivanja osoba potencijalno izloženih zarazi i provođenja zdravstvenog nadzora nad njima. Članovi sekcije sestara porodične medicine sa edukativnim centrom i Sekcije babica i pedijatrijskih sestara na svom godišnjem sastanku podjelile su iskustva u toku pandemije. Svoja iskustva sa drugim članovima udrušenja podjelile su o provođenju zdravstvenog nadzora, putu prenosa Covid-19 bolesti, održavanju distance , mjerama preporučenim i načinu zbribnjavanja bolesnika.

Januar 2021.godine

  • Biološki ritmovi spavanja i poremećaji
    Psihopatologija adolescencije u problematičnom okruženju
    - 29. Јanuar 2021. godine
    Nosilac aktivnosti: Neurološka sekcija i Sekcija psihijatrije
    Po planu aktivnosti u skladu sa epidemiološkim mjerama sekcije planirane da održe edukacije u januar 2021. godine su spremile predavanja i održale edukacije na Klinikama. Rad udruženja i njegove aktivnosti su prilagođene novonastaloj situaciji i preporučenim mjerama . Novi način rada je prihvaćen od strane članova udruženja. Neurološka sekcija UMSTIB RS je za članove udruženja pripremila i prezentovala temu “ Biološki ritmovi spavanja i poremećaji”.Sekcija sestara u psihijatriji je obradila temu “Psihopatologija adolescencije u problematičnom okruženju”.

Aktivnosti iz 2019. godine

Novembar 2019.godine

  • VII savjetovanje za glavne i odgovorne sestre - “Tehnologija u sestrinstvo” primjer “ Klinički informacioni sistem” - 08.11.2019. godine.
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske održalo je u prostorijama UKC Republike Srpske VII savjetovanje za glavne i odgovorne sestre. Tema ovogodišnjeg savjetovanja je “Tehnologija u sestrinstvo” primjer “ Klinički informacioni sistem”. Predavač je bila Verica Dragović, diplomirana medicinska sestra. Savjetovanju su prisustvovale medicinske sestre –tehničari članovi UMSTIB RS iz JZU DZ Gradiška, bolnica Gradiška, JZU DZ Mrkonjić Grad, JZU DZ Kotor Varoš, JZU DZ Prijedor, JZU DZ Banja Luka, ZZFMR dr Miroslav Zotović Banja Luka, UKC Republike Srpske …. Koleginica Verica nas je upoznala sa mogućnostima informacionog sistema UKC Republike Srpske. Informacioni sistem namijenjen je za upravljanje i podršku svim procesima u UKC Republike Srpske. Zainteresovani su postavljali pitanja na koja su dobili odgovore iz iskustva koje imaju medicinske sestre UKC Republike Srpske. Detaljano

Septembar 2019.godine

  • Stručni seminar: ”Intervencije medicinske sestre kod komplikacija radioterapije glave i vrata.” - 14.09.2019. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske po planu rada za 2019.godinu je 14.09.2019.godine u Plavoj Sali Fonda zdravstvenog osiguranje Republike Srpske organizovalo stručni seminar za svoje članove. Nosilac ove aktivnosti je Onkološka sekcija UMSTIB RS. Tema koja je obrađena na stručnom seminaru je:” Intervencije medicinske sestre kod komplikacija radioterapije glave i vrata.” Veoma zanimljiva i iznad svega korisna predavanja su slušali/e medicinske sestre i tehničari iz UKC Republike Srpske, JZU DZ Banja Luka, ZZFMR dr Miroslav Zotović Banja Luka, JZU Bolnica Gradiška, JZU DZ Kozarska Dubica, JZU DZ Gradiška, SHB dr Kostić, učenici srednje medicinske škole Banja Luka, FZO RS… Detaljano

Juli 2019.godine

  • Edukacija: “Interpersonalna komunikacija” - Centar za edukaciju medicinskih sestara - 01.07.2019. godine.
    Dana 01.07.2019.godine u 14 časova održana je edukacija za glavne sestre UKC RS, organizator edukacije je bilo Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske. Prva edukacija je organizovana za grupu glavnih medicinskih sestara UKC RS , tema koja je obrađena je značajna, nepresušna i veoma kompleksna, a prva edukacija je bila o komunikaciji u timu. Detaljano

Jun 2019.godine

  • XVII SIMPOZIJUM UMSTIB RS sa međunarodnim učešćem - 06 - 09.06.2019. godine
    U organizaciji Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske, a pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u periodu od 06 - 09.06.2019.g. u hotelu “ Lavina” na Jahorini održan je XVII simpozijum Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem.
    Svečanom otvaranju Simpozijuma je prisustvovalo 168 medicinskih sestara, tehničara i babica iz zdravstvenih ustanova Republike Srpske, kao i medicinskih sestara iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Federacije Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije,Švedske i Njemačke. Detaljano

Maj 2019.godine

  • Međunarodni dan medicinskih sestara 12 maj - Sedmica sestrinstva - 06.05.-12.05.2019. godine.
    Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu, koja je smatrajući da su medicinske sestre neizostavan oslonac u zdravstvu te da se trebaju školovati, inicirala ulazak profesionalnog obrazovanja medicinskih sestara.
    Preporučena tema za ovu godinu od Medjunarodne sestrinske asociojacije ICN –a, a pod kojom Udruženja medicinskih sestara Republike Srpske i Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske je obilježilo ovaj dan i sedmicu je” "SESTRINSTVO - GLAS KOJI VODI: ZDRAVLJE ZA SVE!" Detaljano

April 2019.godine

  • Obilježavanje: SVJETSKI DAN ZDRAVLJA - O7.04.2019. godine.
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske i Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske su svojom skromnom donacijom od 500 KM pripremili obrok za 962 korisnika udruženja Mozaik prijateljstva.
    U periodu od 09 do 12 časova u prostorijama udruženja „Mozaik prijateljstva“ su se korisnicima provjeravale vrijednosti šećera u krvi, krvni pritisak, razgovaralo se i obavljale savjetodavne aktivnosti o prevenciji nezaraznih bolesti, i ovom prilikom ukazali smo na značaj redovnih zdravstvenih kontrola. Detaljano

Aktivnosti iz 2018. godine

Novembar 2018.godine

  • VI savjetovanje za glavne i odgovorne medicinske sestre. Tema: "NASTAVAK PROFESIONALNOG RAZVOJA I PLANIRANJE RADNE SNAGE"
    09.11.2018.godine sa početkom u 14 časova, Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske u amfiteatru GAK UKC RS organizovalo je VI savjetovanje za glavne i odgovorne sestre i sestre u praksi. Podršku organizaciji ovog značajnog skupa je dao direktor UKC RS Prof dr Vlado Đajić. Detaljano

Septembar 2018.godine

  • Stručni seminar: "Intervencije medicinske sestre kod komplikacija radioterapije glave i vrata. - 14.09.2018.godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske po planu rada za 2018.godinu je 14.09.2018.godine u Plavoj Sali Fonda zdravstvenog osiguranje Republike Srpske organizovalo stručni seminar za svoje članove. Nosilac ove aktivnosti je Onkološka sekcija UMSTIB RS. Tema koja je obrađena na stručnom seminaru je:” Intervencije medicinske sestre kod komplikacija radioterapije glave i vrata. Detaljano

Jun 2018.godine

  • III KONGRES UMSTIB RS sa međunarodnim učešćem - 07 - 10.06.2018. godine
    U organizaciji Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske, a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u periodu od 07 - 10.06.2018.g. u kulturnom centru Banski dvor u Banja Luci održan je III Kongres i XVI simpozijum Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem.
    Svečanom otvaranju Simpozijuma je prisustvovalo 248 medicinskih sestara, tehničara i babica iz zdravstvenih ustanova Republike Srpske, kao i medicinskih sestara iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Federacije Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Švedske, Njemačke i Norveške. Pored medicinskih sestara, tehničara i babica, na Kongresu i simpozijumu su učešće uzeli učenici i studenti Panevropskog univerziteta Apeiron Banja Luka. Detaljano
  • Sporazum o saradnji između Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske i Saveza medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske Detaljano

Maj 2018.godine

  • Međunarodni dan medicinskih sestara 12 maj - Sedmica sestrinstva - 07.05.-12.05.2018. godine.
    Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu. Međunarodni dan medicinskih sestara je globalni događaj kojeg je ICN pokrenula 1965. godine i održava se svake godine kao priznanje neprocjenjivom radu medicinskih sestara. Ove je godine ICN uveo novi identitet i format, podržan od strane nekoliko medija kako bi pružio široki i interaktivni raspon uvida u ovu profesiju i istakao izvanredan rad svake sestre u bilo kojoj zemlji koje se nastoje brinuti za svoju zajednicu. Njihov neprocjenjiv rad daje ključni doprinos za zdravlje nacije. Istraživanja dokazuju da ulaganje u sestrinstvo rezultira zdravijom nacijom. Detaljano

 

Aktivnosti iz 2017. godine

Novembar 2017.godine

  • V savjetovanje za glavne i odgovorne medicinske sestre. Tema: “Prava i obaveze pacijenata” i “Profesionalne greške zdravstvenih radnika” - 10.11.2017.
    V Savjetovanje za glavne i odgovorne sestre 10.11.2017.godine u bolnici Gradiška.
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Sprske 10.11.2017.godine sa početkom u 13 časova u prostorijama bolnice Gradiška je održalo V savjetovanje za glavne i odgovorne sestre i sestre u praksi. Tema savjetovanja je bila: “Prava i obaveze pacijenata” i “Profesionalne greške zdravstvenih radnika” Detaljano

Oktobar 2017.godine

  • Edukativna predavanja Onkološke sekcije, Sekcije sanitaraca i laboranata UMSTIB-a RS - 19.10.2017. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Sprske 19.10.2017.godine sa početkom u 13,30 časova u plavoj Sali Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske organizovalo je radionicu po planu aktivnosti UMSTIB-a RS za 2017 godine. Učesnici radionice su bili Sekcija sestara onkologije koja se bavila Kliničkim istraživanjima i ulogom medicinskih sestara u kliničkim istraživanjima, Sekcija laboranata je obradila temu Hepatitis C i Sanitarna sekcija nam je prezentovala sanitarnu obradu sa posebnim osvrtom na vakcinaciju. Detaljano
  • Radionica Endokrinološke sekcije UMSTIB RS - 19.10.2017. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Sprske 06.10.2017.godine sa početkom u 13,30 časova u plavoj Sali Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske organizovalo je radionicu po planu aktivnosti UMSTIB RS za 2017 godine.
    Organizatori radionice su bili Sekcija sestara endokrinologije UMSTIB RS koja se bavila saradnjom sestara porodične medicine i endokrinologije. Učesnici radionice su bili članovi udruženja JZU DZ Banja Luka, UKC RS, ZZFMR “dr Miroslav Zotović” Banja Luka, JZU DZ Prijedor, Specijalna bolnica Mlječanica, FZO RS, JZU DZ Mrkonjić Grad i drugi. Detaljano

Jun 2017.godine

  • XIV Simpozijum UMSTIB-a Republike Srpske sa međunarodnim učešćem - 08.06.-11.06.2017. godine
    U organizaciji Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske, a pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, u periodu od 08.06. - 11.06.2017.g. u hotelu Monument na Kozari, održan je pod sloganom “Duboko vjeruj u ono što želiš i zapamti da je izguljeno samo ono čega smo se odrekli”, XV simpozijum medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem.
    Svečanom otvaranju simpozijuma je prisustvovalo 178 medicinskih sestara iz zdravstvenih ustanova Republike Srpske, kao i medicinskih sestara iz Slovenije, Hrvatske, Federacije Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Njemačke, Švedske i Norveške. U tri radna dana Simpozijuma aktivno ili pasivno učešće su imali/e 230 medicnskih sestara, tehničara i babica. Detaljano

Maj 2017.godine

  • Obilježavanje međunarodnog dana medicinskih sestara 12 maj - Sedmica sestrinstva - 08.05.-14.05.2017. godine
    Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu. Međunarodni dan medicinskih sestara je globalni događaj kojeg je ICN pokrenula 1965. godine i održava se svake godine kao priznanje neprocjenjivom radu medicinskih sestara. Ove je godine ICN uveo novi identitet i format, podržan od strane nekoliko medija kako bi pružio široki i interaktivni raspon uvida u ovu profesiju i istakao izvanredan rad svake sestre u bilo kojoj zemlji koje se nastoje brinuti za svoju zajednicu. Njihov neprocjenjiv rad daje ključni doprinos za zdravlje nacije. Istraživanja dokazuju da ulaganje u sestrinstvo rezultira zdravijom nacijom. Detaljano

April 2017.godine

  • Znacaj sestrinske dokumentacije - 21.04.2017. godine
    21.04.2017. godine Sekcija sestara reumatologije i rehabilitacije Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske zahvaljujući menadžmentu Specijalne bolnice Mlječanica održala je radionicu na temu „Značaj setrinske dokumentacije i podrška zdravstvenih informacionih sistema u sestrinskoj dokumentaciji“. U radu ovog skupa učestvovali su gosti iz zravstvenih ustanova regije, Zavoda za fizikalnu medicinu „dr Miroslav Zotović“ Banja Luka, UKC RS. Detaljano

Mart 2017.godine

  • Radionice sekcije sestara anestezije i reanimacije, sekcija studenata zdravstvene njege i hirurške sekcije - 24.03.2017. godine
    Učesnici radionice su bili Sekcija sestara anestezije i reanimacije koja se bavila Komplikacijama u anesteziji sa posebnim osvrtom na torakalnu hirurgiju, Sekcija studenata zdravstvene njege se bavila Polno prenosivim bolestima i Hirurška sekcija koja se bavila temama: Zdravstvena njega stome, Sestrinske aktivnosti u liječenju karcinoma debelog crijeva i Sestrinskim intervencijama u operacionoj sali. Detaljano

 

Aktivnosti iz 2016. godine

Novembar 2016.godine

  • IV Savjetovanje za glavne i odgovorne medicinske sestre. Tema: ”Standardi savremenog sestrinstva” - 11.11.2016. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Sprske 11.11.2016.godine sa početkom u 14 časova u prostorijama ZZFMR” dr Miroslav Zotović” Banja Luka “Slateks” u Slatini je održalo IV savjetovanje za glavne i odgovorne sestre i sestre u praksi. Tema savjetovanja je bila: “Standardi u savremenom sestrinstvu” Detaljano

Oktobar 2016.godine

  • Seminar Onkološke sekcije UMSTIB RS. Tema: "Komunikacija sa pacijentom u terminalnoj fazi" - 21.10.2016. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Sprske 21.10.2016.godine sa početkom u 14 časova u plavoj Sali Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske organizovalo je predavanje na temu: “Komunikacija sa pacijentom u terminalnoj fazi bolesti”. Ova tema je značajna ne samo za zdravstvene radnike, već i oboljele, kao i za članove njihovih porodica. U prepunoj sali medicinske sestre-tehničari članovi udruženja su pored predavanje koje su im održale koleginice i kolega sa Klinike za onkologiju UKC RS razmjenile svoja iskustva vezana za komunikaciju sa pacijentom u terminalnoj fazi. Detaljano

Septembar 2016.godine

  • Seminaru gerontološke sekcije "Briga o zdravlju lica treće životne dobi" - 26.09.2016. godine
    Međunarodni dan starijih osoba proglasila je Glavna Skupština Ujedinjenih nacija 14 decembra 1990. rezolucijom 45/106, da bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi. Proglašenjem međunarodnog dana starijih osoba žele se potaknuti države da starijim članovima osiguraju zadovoljenje njihovih potreba i omoguće im sudjelovanje u društvu u skladu s njihovim fizičkim i intelektualnim sposobnostima. Detaljano

Juli 2016.godine

  • Stručna javna rasprava o Nacrtu zakona o visokom obrazovanju Republike Srpske - 08.07.2016. godine
    Dana 08.07.2016.godine u Banja Luci organizovana je stručnu javna rasprava o Nacrtu zakona o visokom obrazovanju Republike Srpske.
    Na stručnoj javnoj raspravi su učestvovali predstavnici Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske, predstavnicima drugih sindikata koji okupljaju zdravstvene radnike u Republici Srpskoj, predstavnici Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske i predstavnici visokoškolskih ustanova na kojima se akademski obrazuju zdravstveni radnici. Na ovu raspravu bili su pozvani i predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske koji nisu učestvovali u radu stručne rasprave. Detaljano

Jun 2016.godine

  • II Kongres i XIV Simpozijum UMSTIB-a Republike Srpske - 02.06.-05.06.2016. godine
    U organizaciji Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske, a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske g-dina Milorada Dodika, u periodu od 02. - 05.06.2016.g. u kulturnom centru Banski dvor u Banja Luci, održan je II Kongres pod sloganom “Poštuj sebe i drugi će te poštovati” i XIV simpozijum medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem.
    Svečanom otvaranju Kongresa je prisustvovalo 328 medicinskih sestara iz zdravstvenih ustanova Republike Srpske, kao i medicinskih sestara iz Slovenije Hrvatske, Federacije Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Njemačke, Švedske i Norveške. Detaljano

Maj 2016.godine

  • Obilježavanje međunarodnog dana medicinskih sestara 12 maj - Sedmica sestrinstva - 10.05.-15.05.2016. godine
    Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu, koja je smatrajući da su medicinske sestre neizostavan oslonac u zdravstvu te da se trebaju školovati, inicirala ulazak profesionalnog obrazovanja medicinskih sestara. "Senzibilitet za osjećaje pacijenata, emotivnost i zrelost, briga i nježnost, odgovornost i pažnja, samostalnost ali i timski rad, pokazatelj su jedinstvenog poziva medicinskih sestara. Iako ne polažu Hipokratovu zakletvu, medicinske sestre i tehničari uvijek su posvećeni dobrobiti bolesnika u njegovim najtežim životnim stanjima, kako bi se on što prije oporavio i ozdravio, fizički, mentalno i duhovno. Sestrinski poziv izvlači na svjetlo dana sve ono najpozitivnije i najetičnije što se krije u ljudskom biću". Detaljano

April 2016.godine

 

Aktivnosti iz 2015. godine

Oktobar 2015.godine

  • Konferencija "Obrazovanje zdravstvenih profesionalaca" 30. Oktobar 2015. godine
    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske 30. oktobra 2015. godine u 17 časova - Kongresna dvorana HOTEL „SAN“ LAKTAŠI organizovalo konferenciju na temu: „OBRAZOVANJE ZDRAVSTVENIH PROFESIONALACA“ moderator: SANJA POPOVIĆ. Detaljano
  • Učešće na regionalnom summit-u zemalja članica ICN-a 09.-11. Oktobar 2015. godine
    Regionalni Summit zemalja članica ICN-a održan oktobra 2015 godine na 5 Kongresu HUMS-a je bio istorijski trenutak za Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske. Detaljano

Jun 2015.godine

  • XIII SIMPOZIJUM UMSTIB-a REPUBLIKE SRPSKE SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM - 04.-07. Jun 2015. godine
    Tema koja je obrađena kroz plenarnu tematiku je: "Tajne uspješne komunikacije- Kako lakše da dobijemo ono što želimo uz očuvanje dobrog odnosa."
    predavač je bio Ilić dr Zoran, koji je u planiranom vremenu održao zanimljivu I korisnu radionicu sa učesnicima , koji su mogli na praktičnom primjeru vidjeti tajne uspješne komunikacije.
    Detaljan izvještaj - XIII SIMPOZIJUM UMSTIB-a REPUBLIKE SRPSKE SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM

Maj 2015.godine

  • Obilježavanje: 12. Maj 2015. - Međunarodni dan medicinskih sestara
    12. maj se u cijelom svijetu slavi kao Dan medicinskih sestara i tehničara. Tog je datuma rođena začetnica modernog sestrinstva – Florence Nightingale, koja je svoj život posvetila zdravstvenom osvješćivanju, posebno važnosti higijene u zdravstvu.
    Detaljan izvještaj

Februar 2015.godine

  • Radionica sekcije sestara zaposlenih u hirurškim granama
    Sekcija sestara zaposlenih u hirurškim granama Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske, organizovala je u „Plavoj Sali“ Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske 27.02.2015 godine redovnu radionicu. Tradicionalno radionica je počela sa dramskom sekcijom koja je i ovaj put prisutnima na šaljiv i orginalan način prikazala situaciju iz prakse.
    Detaljan izvještaj

Januar 2015.godine

  • Radionica sekcije medicinskih sestara porodične medicine
    Radionica je održana u januaru 2015. godine u “Plavoj sali “Fonda zdravstvenog osiguranja. Na radionici su prisustvovale medicinske sestre iz slijedećih gradova: Srbac, Gradiška, Mrkonjić Grad, Dubica, Banjaluka. Prezentovan je izvještaj sa istraživanja o zadovoljstvu pacijenata ,zatim rad o značaju prevencije osteoporoze i pet radova koji su osmišljeni kao smjernice za rad u patronažnim posjetama, uz osvrt na pravnu zaštitu medicinskih sestara.
    Detaljan izvještaj

 

Aktivnosti iz 2014. godine

Decembar 2014.godine

  • II Savjetovanje glavnih i odgovornih sestara 05.12.2014. godine Kozarska Dubica
    - 05.12.2014.godine u hotelu “Zepter” u Kozarskoj Dubici održano je II Savjetovanje glavnih odgovornih sestara na temu: „Uloga rukovoditelja i praksa temeljena na dokazima“ i „Trebam li ostati ili bih trebala/o ići“.
    Detaljan izvještaj

Septembar 2014.godine

  • OKRUGLI STO NA TEMU: „Obrazovanje zdravstvenih profesionalaca“ 1997 – 2014 godine Evropa traži visokoobrazovane sestre, a Republika Srpska???“.
    - 12. Septembar 2014 godine. Kongresna dvorana hotel „Monument“ Kozara
    - Ovom okruglom stolu je prisustvovalo 150 članova UMSTIB Republike Srpske.
    Detaljan izvještaj

Jun 2014.godine

  • I KONGRES UMSTIB-a sa međunarodnim učešćem - 05.-08. Jun 2014. godine
    Tematika:
    - Zdravstvena njega juče, danas, sutra
    - Sestrinska dokumentacija utvrđivanje potreba - preduslov za dobru praksu
    - Zadovoljstvo poslom , stres i zdravlje u vrijeme promjena
    - Moralno distanciranje i neetično ponašanje na radnom mjestu
    - Bolničke infekcije
    - Slobodne teme
    Edukativni kurs: - Značaj edukacije u liječenju šećerne bolesti
  • XII Simpozijum UMSTIB-a sa međunarodnim učešćem - 08. Jun 2014. godine
    - Ifektivni bolesnik na drugim odeljenjima-sigurnost osoblja i dobra zdravstvena njega bolesnika

    Detaljan izvještaj -ORGANIZACIONOG ODBORA I KONGRESA I XII SIMPOZIJUMA UMSTIB-a REPUBLIKE SRPSKE

Maj 2014.godine

  • „12 maj Međunarodni dan sestara Obilježavanje sedmicom sestrinstva“ - 12.-17. Maj 2014 godine
    - „ Koncept za razvoj inovativnih usluga za osobe sa hroničnim oboljenjima“
    - „Promocija, prevencija masovnih hroničnih bolesti“
    Detaljan izvještaj

April 2014.godine

  • Izvještajno izborna Skupština UMSTIB-a - 18. April 2014. godine
    Predsjednik Skupštine UO UMSTIB
  • Značaj pravilnog uzimanja krvi za laboratorijske analize
    Mjere prevencije kod zaraznih oboljenja
    Laboratorijska sekcija i Sekcija sanitarnih inženjera i tehničara

 

Mart 2014.godine

  • Razvoj sestrinske dokumentacije u rehabilitacionim zdravstvenim ustanovama - 21. Мart 2014. godine
    Sekcija sestara u reumatologiji i rehabilitaciji
  • Zaštita od jonizirajućeg zračenja - 21. Мart 2014. godine
    Sekcija sestara radiologije

 

Februar 2014.godine

  • Protokol za bolesnike u operacionoj sali - 21. Februar 2014. godine
    Sekcija sestara tehničara anestezije i reanimacije
  • Rehabilitacijski protokol za bolesnike u intenzivnoj njezi - 21. Februar 2014. godine
    Hirurška sekcija

 

Januar 2014.godine

  • Korištenje vještina i pravi stav o kvalitetu liječenja neurološkog bolesnika - 24. Јanuar 2014. godine
    Neurološka sekcija
  • Značaj stručnog obrazovanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti - 24. Јanuar 2014. godine
    Sekcija porodične medicine sa edukativnim centrom

 

Aktivnosti iz 2013. godine

Novembar 2013.godine

  • Izvještaj - Projekat jačanja sestrinstva u Bosni i Hercegovini - 06.11. 2013 godine
    Predmet: Komora medicinskih sestra,tehničara i babica u Republici Srpskoj, i Sestrinske organizacije u Republici Srpskoj
    Ekspert/konsultant: Morag Henry, Univerzitet za sestrinstvo u Bazelu, Švicarska

    Projekat jačanja sestrinstva u Bosni i Hercegovini je pokrenut u oktobru 2012.
    Projekat se sastoji od tri komponente:
    1. Osnivanje i jačanje Komore medicinskih sestara, tehničara i babica, kao i Sestrinskih organizacija
    2. Sestrinstvo u zajednici
    3. Sestrinsko obrazovanje

    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske je pozvano da učestvuje u pripremi aktivnosti i realizaciji koje se odnose na prvu komponentu ovog projekta.

    Fondacija FAMI koja djeluje u Republici Srpskoj će ekspertski, logistički i finansijski podržavati ove aktivnosti i realizaciju ovog projekta, a zahvaljujući Ambasadi Švicarske konfederacije u BiH, tj. njihovoj vladi koja je za projekat obezbjedila finansijska sredstva i povjerila ih Fondaciji FAMI.

    Prvi sastanak je vodila diplomirana medicinska sestra Morag Henri sa Univerziteta za sestrinstvo u Bazelu u Švicarskoj kao konsultant/ekspert. Glavna tema je bila Komora medicinskih sestara, tehničara i babica u Republici Srpskoj, a dodatna Sestrinske organizacije.

    Sastanku su prisustvovali predstavnik Ambasade Švicarske konfederacije iz Sarajeva, predstavnici Fondacije FAMI, dva međunarodna konsultanta, predstavnik Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske (diplomirana medicinska sestra), predstavnici Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske (tri diplomirane medicinske sestre), predstavnici svih sedam Regionalnih sestrinskih udruženja iz Republike Srpske i predstavnici Saveza medicinskih sestara i tehničara iz Republike Srpske ( 16 predstavnika Regionalnih udruženja i Saveza su bili: medicinske sestre-tehničari, više medicinske sestre, diplomirane medicinske sestre, sanitarni inženjer, laborant i penzionerka).

    Detaljan izvještaj - Projekat jačanja sestrinstva u Bosni i Hercegovini - 06.11. 2013 godine

Oktobar 2013.godine

  • SAVJETOVANJE ZA GLAVNE I NADZORNE SESTRE - 28.10.2013.god
    U amfiteatru KC na lokaciji Paprikovac 28.10.2013.u organizaciji Kliničkog Centra i Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske održano je savjetovanje za glavne i nadzorne sestre.

    Na savjetovanu je bilo prisutno preko 100 medicinskih sestara i tehničara iz Kliničkog Centra, ZZMR Miroslav Zotović, Bolnice Gradiška, DZ Mrkonjić Grad, DZ Laktaši i ostalih zdravstvenih ustanova Republike Srpske.

    Teme ovog savjetovanja su bile Organizacija procesa zdravstvene njege i Lik glavne medicinske sestre.
    Naše koleginice prezentovale su radove iz oblasti sestrinstva:
    - Rukovođenje i delegiranje u zdravstvenoj njezi- Biljana Pandžić
    - Lik glavne medicinske sestre- Spomenka Hotilovac
    - Radne aktivnosti i kompetencije u zdravstvenoj njezi- Stojanka Mirković

    U diskusiji koja se razvila nakon prezentacije radova sestre su razmjenile iskustva i probleme sa kojima se susreću u svom radu i organizaciji zdravstvene njege. Kao nezaobilazno pitanje javilo se i pitanje statusa diplomiranih medicinskih sestara i njihovog mjesta i uloge u zdravstvenom sistemu.

    Donesen je jednoglasan zaključak da se kroz aktivnosti strukovnog udruženja medicinskih sestara nastave napori da profesija medicinske sestre bude prepoznata i vrednovana u skladu sa obrazovanjem koje posjeduju i odgovornošću koju imaju u sistemu zdravstvene zaštite kako pojedinca tako i zajednice u cjelini.

JUN 2013.godine

  • IZVJEŠTAJ ORGANIZACIONOG ODBORA XI SIMPOZIJUMA UMSTIB-a
    U organizaciji Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srpske u periodu od 06-09.06.2013.g. na Kozari, održan je XI simpozijum medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske sa međunarodnim učešćem.

    Na Simpozijumu je učestvovalo 200 sestara iz zdravstvenih ustanova Republike Srpske, kao i sestara iz Srbije, Slovenije Hrvatske, Federacije Bosne i Hercegovine i Norveške. Učešće u radu uzeli su predstavnici Ministarstva zdravlja, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Stanić dr Slobodan, pomoćnik Ministra Latinović dr Milan, Vučković dr Jasminka, Martina Tambur, Tanja Ćorović, Zorica Dakić, direktor Komore MSZTS gospodin Dragan Šašić, predstavnik Strukovnog Sindikata gospodin Ranko Palačković, predstavnici Projekta “Jačanje sestrinstva u BiH” gospodin Eldin Fišeković i Tomas Vogel, predstavnici strukovnih asocijacija Slovenije Slavica Popović i Blanka Pust, Hrvatske Tanja Lupieri, Zoran Bradaš, Miroslava Kičić i Maria Božičević, Federacije BiH Nizama Saliefendić, Neira Čengić, Ekrem Kevrić, Srbije Gordana Dragošev UINARS, Katrin Račić, Stanka Batalo-Bajić IORS, Prof dr Krsto Jandrić, Rektor Univerziteta Apeiron Prof dr Risto Kozomara kao predstavnici zdravstvenih ustanova.

    Teme plenarne tematike Simpozijuma “Profesija medicinske sestre” i “Značaj istraživanja u sestrinstvu” obrađene su kroz izlaganja eminentnih predavača Gordane Dragošev, Ksenije Kovačević, Dušanke Dobrašinović, Branke Mirić.

    Kroz usmenu i poster prezentaciju izloženo je 90 radova, čiji su autori medicinske sestre, tehničari i babice koje su istraživanjem iznijele primjere i iskustva iz prakse. Održana je prezentacija Projekta “Jačanje sestrinstva u BiH” mr sc Vučković dr Jasminka i okrugli sto na temu “Konflikti i upravljanje konfliktima”.

    UMSTIB kao asocijacija u komunikaciji sa Ministarstvom zdravlja, Strukovnim Sindikatom i zdravstvenim ustanovama, će intenzivira svoj rad na preuzimanju incijative da svaka od ovih institucija pomogne u traženju mogućnosti za regulaciju sestrinske profesije.

    Detaljan izvještaj - XI SIMPOZIJUM UMSTIB-a

Maj 2013.godine

  • Obilježavanje - 12. Maj Međunarodni dan sestara - od 06.05.2013.god do 12.05.2013.god
    Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu, koja je smatrajući da su medicinske sestre neizostavan oslonac u zdravstvu te da se trebaju školovati, inicirala ulazak profesionalnog obrazovanja medicinskih sestara. "Senzibilitet za osjećaje pacijenata, emotivnost i zrelost, briga i nježnost, odgovornost i pažnja, samostalnost ali i timski rad, pokazatelj su jedinstvenog poziva medicinskih sestara. Iako ne polažu Hipokratovu zakletvu, medicinske sestre i tehničari uvijek su posvećeni dobrobiti bolesnika u njegovim najtežim životnim stanjima, kako bi se on što prije oporavio i ozdravio, fizički, mentalno i duhovno. Sestrinski poziv izvlači na svjetlo dana sve ono najpozitivnije i najetičnije što se krije u ljudskom biću".

    Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske 12 maj obilježilo sedmicom sestrinstva. Slogan ovogodišnjeg Međunarodnog dana sestara je: „DA JE SESTRA BITI LAKO, BIO BI TO SVAKO!!!!!!!“

    Detaljnije o Obilježavanju 12. Maja

Februar 2013.godine

  • Izvještaj sa radionice u projektu „Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini“ - 21.02. i 22.02. 2013.god
    U Doboju je 21 i 22.februara 2013 godine održana prva radionica Projekta “Jačanje sestrinstva u BiH” koji je osmišljen na zahtjev dva entitetska Ministarstva zdravlja, a ima za cilj podupirati razvoj sestrinstva.

    Prethodni projekat SDC koji se bavio porodičnom medicinom je pokušao da ojača uloge medicinskih sestara u PZZ uključivanjem medicinskih sestara u timove porodične medicine, bio je samo intervencija na razini pilot projekta. U toku trajanja projekta porodične medicine zaključilo se da postoje velike praznine u obrazovanju medicinskih sestra i praksi. Iz toga je proizašlo da je potrebno osnažiti ulogu medicinske sestre unutar RS BiH.

    Detaljan izvještaj sa radionice u projektu „Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini“

Aktivnosti iz 2012. godine

Novembar 2012.godine

  • Edukacija o Hiperglikemiji i Hipoglikemiji - 14.11.2012.god
    Povodom Međunarodnog dana Dijabetesa, u ZZMR „dr Miroslav Zotović“ – Banja Luka, održana je edukacija o Hiperglikemiji i Hipoglikemiji za pacijente Zavoda i zdravstvene radnike u organizaciji kompanije Novonordisk.

    Svjetska zdravstvena organizacija i Međunarodni savez osoba koje žive sa šećernom bolešću proglasili su 1991. godine 14.novembar Svjetskim danom šećerne bolesti. Tog dana, davne 1871. godine, rođen je Frederick Banting koji je zajedno s Charlesom Bestom 1921. godine u Kanadi otkrio inzulin.
    Milionima oboljelih od dijabetesa širom svijeta inzulin znači život. Svake godine 14. Novembar nosi drugu poruku. Od 2001. naglasak je na komplikacijama dijabetesa. Tako je 2001. bila posvećena srcu, naredna godina vidu, a ove godine naglasak je na bolestima bubrega.
    14 .novembra 2001. godine osnovana je Svjetska zadužbina za dijabetes. S radom je započela u martu 2002. godine. Od osnivanja do danas utemeljila je 19 projekata s ciljem povećanja opšteg znanja o dijabetesu, prevenciji i pravovremenom otkrivanju bolesti na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou.

    Odabrani slogan za ovu godinu je: Dijabetes - Zaštitite našu budućnost.

    Nakon samita Ujedinjenih nacija o nezaraznim bolestima u 2011. godini, zaključak je da postoji hitna potreba nastaviti i ojačati zamah događanja i proširiti svijest o faktorima odgovornim za globalnu epidemiju dijabetesa i bonusa i rješenja koji su potrebni da im se suprotstavimo. Neizmjerno je važno zainteresovati pojedince i javnost za postizanje tih ciljeva.

Oktombar 2012.godine

  • OBILJEŽEN SVJETSKI DAN BORBE PROTIV MOŽDANOG UDARA - 29.10.2012.god
    I ove godine Klinika za neurologiju, Univerzitetskog kliničkog centra Banja Luka zajedno sa udruženjem neurologa Republike Srpske i sekcijom neuroloških sestara i tehničara pri Udruženju medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske su aktivnostima na Trgu Krajine dana 29.10.2012 obilježili Dan borbe protiv moždanog udara.
    Ljekari-neurolozi UKC-a Banja Luka i medicinske sestre - tehničari klinke za neurologiju su na Trgu Krajine u Banjaluci građanima mjerili krvni pritisak, šećer u krvi, te djelili flajere na kojima su opisani najčešći simptomi koji ukazuju na moždani udar, te šta trebaju činiti da smanje rizik od nastanka moždanog udara.

    O moždanom udaru:
    Svakih šest sekundi, bez obzira na uzrast ili pol - neko negdje će umrijeti od moždanog udara.
    Ovo je, međutim, više nego zdravstvena statistika. To su ljudi koji su u jednom trenutku, bili nečija sestra, brat, supruga, suprug, ćerka, sin, partner, majka, otac ... prijatelj. Oni su postojali i bili voljeni. Iza brojeva su stvarni životi. Svjetska organizacija za borbu protiv moždanog udara poziva na hitnu akciju za rješavanje ove tihe epidemije lansiranjem "1 od 6" kampanje na Svetski dan borbe protiv moždanog udara 29 oktobra. Svjetska organizacija za borbu protiv moždanog udara na ovaj dan želi da pošalje poruku javnosti da se moždani udar može pobijediti.
    Cilj kampanje je da se stavi borba protiv moždanog udara u centar pažnje."1 od 6" tema je odabrana od strane lidera VSO kako bi se istakla činjenica da će u današnjem svijetu, jedan od šest ljudi širom sveta imati moždani udar nekad u svom životu.
    Kod dvije trećine bolesnika moždani udar uzrokuje invaliditet koji najčešće za posljedicu ima trajnu radnu nesposobnost.
    Procjenjuje se da čak 46 odsto slučajeva moždanog udara nastaje u produktivnoj fazi opšte populacije, odnosno između 45. i 59. godine života.
    Vrijeme potrebno za rehabilitaciju poslije te bolesti najviše zavisi od težine udara, a samo petina preživjelih uspije da se u potpunosti vrati u normalu.
    Čak 60 odsto pacijenata ostaje sa manjim ili većim posljedicama moždanog udara.
    Simptomi koji ukazuju da je došlo do začepljenja krvnog suda u mozgu (šloga) su poremećeni pokreti jedne strane tijela, slabost, nespretnost, oduzetost ruke ili noge, poremećaj osjetljivosti, trnjenje strane lica ili tijela, gubitak vida na jedno oko, gubitak koordinacije ili nemogućnost hoda, nerazumijevanje ili nemogućnost govora. Od najvećeg značaja je da se osobe sa tim tegobama što prije obrate ljekaru, jer pacijenti koji, unutar četiri i po sata od početka simptoma, uspiju da budu prevezeni do specijalizovanih ustanova za liječenje akutnog moždanog udara, imaju znatno veće šanse za povoljniji ishod bolesti.

Septembar 2012.godine

  • IZVJEŠTAJ O PREDAVANJU NA TEMU "MALIGNA OBOLJENJA U GINEKOLOGIJI" - 26.09.2012.god
    Predavanje održano u “Plavoj Sali” FZO-a RS sa početkom u 14 časova.
    Program:
    Uvodna riječ – predsjednica sekcije – Stana Budić
    Komunikacija u ginekologiji – Biljana Ćurguz – gost predavač
    HPV – prevencija raka grlića materice - Nataša Gašpar
    Carcinom PVU – Biljana Dabić

    Predavanju su prisustvovali gosti: Nacionalni koordinator za sestrinstvo i porodiljstvo Repubike Srpske, predsjednica UMSTIB-a i predstavnici sekcija.
    Na predavanju je bilo prisutno 37 učesnika.
    Zaključak:
    - Sva predavanja bila veoma uspješna.
    - Poslati preporuku sa ovog predavanja Ministarstvu prosvjete i kulture da se Zdravstveno vaspitanje kao obavezan predmet uvrsti u plan i program za osnovne škole, gdje bi predavači bile medicinske sestre.

    Uvodničar predavanja: Veselka Gajić, dipl.med.zdr.njege

Jun 2012.godine

  • IZVJEŠTAJ SA X-og SIMPOZIJUMA UMSTIB-a Republike Srpske SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM
    X SIMPOZIJUM UMSTIB-a Republike Srpske sa međunarodnim učešćem održan je na Kozari, hotel „Monument” u period od 07.06. do 10.06. 2012 godine.

    U toku simpozijuma je izloženo 94 stručna rada od strane medicinskih sestara i tehničara koje su prezentovale svoja iskustva iz struke i na taj način razmijenile iskustva iz prakse sa svojim koleginicama i kolegama. Učešće na Simpozijumu je uzelo 180 medicinskih sestara i tehničara iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Norveške, Federacije Bosne i Hercegovine, Crne Gore.

    Svečano otvaranje i plenarnu tematiku su uveličali predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Vučković dr Jasminka, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Čedo Raković, Bord direktora ICN Peter Požun, direktor KMSZT Srbije Dragan Šašić, Tanja Lupijeri HUMS Hrvatska, predstavnici Saveza medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske Nataša Egeljić-Mihailović predsjednica, Duško Bjelić sekretar, podpredsjednik Udruge medicinskih sestara i tehničara Federacije Bosne i Hercegovine, predsjednik Saveza medicinskih sestara i tehničara u psihijatriji Vojvodine, koleginice iz Slovenije Hrvatske, Srbije, Federacije Bosne i Hercegovine.

    Materijalnu podršku za organizaciju simpozijuma su dali “NovoNordisk” AD Banja Luka, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Grad Banja Luka, Vitinka AD Kozluk, Pivara Banja Luka, projekat za obrazovanje njegovateljica, Zdravstvene ustanove i hotel “Monument”.

    Teme simpozijuma su bile veoma zanimljive i korisne za prisutne, u toku Simpozijuma su vođene diskusije o etici u sestrinstvu, motivaciji u sestrinskoj praksi, kontinuiranoj edukaciji, profesionalnoj, pravnoj i etičkoj odgovornosti medicinskih sestara i tehničara.

    Parola Simpozijuma ove godine je: “Ko hoće nešto da učini nađe način, ko neće ništa da učini nađe opravdanje”.


    Preuzeto sa www.rtrs.tv

    Detaljan izvještaj - X SIMPOZIJUM UMSTIB-a Republike Srpske sa međunarodnim učešćem

Maj 2012.godine

  • Obilježavanje 12.05. – međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara
    Na dan 12.05.2012.godine članice i članovi Udruženja medicinskih sestara i tehničara su posjetili Socijalno gerijatrijski centar i promovisale akciju „Dodaj zdravlje godinama“ tako što su korisnicima centra mjerili krvni pritisak, šećer u krvi i savjetovali ih o zdravim stilovima života.
    Ovu akciju je podržalo i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.
    Smatrali smo da korisnici centa moraju da imaju dovoljno informacija o svojim tegobama, te da ih treba uključiti kao aktivne partnere u upravljenju njihovim stanjem.

    STARENJE - TREĆA ŽIVOTNA DOB
    Starenje je proces koji traje čitav život, u kojem čovjek doživljava stalne biološke, psihološke i socijalne promjene. Proces starenja nije istovjetan za sve ljude. Razlike u načinu i brzini uslovljene su nasljednim osobinama, kvalitetom života, prisutnošću različitih rizičnih faktora i bolesti. Svejedno u kojoj se životnoj dobi nalazili starenje je neminovno.
    Zrela, odnosno treća životna dob kreće nakon 65. godine života. To je dob kad muškarci stiču pravo na penziju (ako su bili zaposleni ili na drugi način ostvarili penzijsko pravo). Žene u pravilu stiču ista prava s navršenih 60 godina. Idealno, to su osobe koje se brinu same o sebi, rjeđe i o mlađima; imaju samo neke elemente „društvene moći“, iznimno zadržavaju punu „društvenu moć“.
    Na nama je da se naučimo kako upozoriti svoju okolinu da naprave nešto osim da se prepuste procesu starenja. Tako će svoje najstarije godine učiniti kvalitetnijima.
    Problemi koji se javljaju u starijoj dobi, a na koje možemo preventivno djelovati su: osteoporoza, padovi, problemi vida i sluha, problemi mentalnog zdravlja, inkontinencija, inzult, oštećenja uzrokovana ljekovima, dijagnostičkim postupcima i intervencijama, problemi vezani uz nepravilnu prehranu i nedovoljno kretanje.
    Starenje je nesumnjivo neizbježan proces i pitanje koje se pojavljuje kod ljudi koji primjećuju prve ali i “druge” znakove starenja jeste kako ga usporiti, kako umanjiti njegove simptome i kako drugi dio život provesti u potpunoj fizičkoj i psihološkoj ravnoteži. U drugoj polovici prošlog stoljeća pojavio se pojam “Uspješno starenje” koji pretpostavlja potpunu funkcionalnost tokom drugog dijela života. Više je obilježja koja bi se mogla pripisati uspješnom starenju, no glavna među njima uključuju:
    1. Fizičko zdravlje. Ovo uključuje izostanak ozbiljnijih zdravstvenih problema koji bi mogle dovesti do značajne disfunkcije u svakodnevnom životu. Tu spadaju razne bolesti kao što su dijabetes, bolesti kardiovaskularnog sistema, infarkt, neurološke bolesti itd.
    2. Psihičko zdravlje. Psihičko zdravlje pretpostavlja izostanak raznih psihičkih oboljenja koja bi mogla biti uzrokom nemogućnosti nošenja sa svakodnevnim aktivnostima. U ovu grubu spadaju depresija, tjeskoba, promjene raspoloženja, razni psihotički poremećaji itd.
    NIKAD ne recite da ste stari za promjene. Cijeli život sačinjen je od promjena koje život čine zanimljivim. Ne postoji doba kada je kasno uraditi i koju promjenu.

    Posjeta zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“
    Nakon posjete, predsjednica Udruženja uputila se sa sestrama i tehničarima iz Tomislavgrada i Livna u posjetu Zavodu za fizikalu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ i obližnjem samostanu Marija Zvijezda
    Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara u Zavodu „Dr Miroslav Zotović“ je obilježen tako što su tokom cijele sedmice organizovane interne edukacije i predavanja posvećene poslu medicinskih sestara i tehničara.
    Nekoliko medicinskih sestara je, zajedno sa pomoćnicom direktora za nemedicinske poslove Mirjanom Vučić, posjetilo i položilo cvijeće na grobove preminulih kolegica.

    Predsjednica udruženja:
    Biljana Pandžić, dipl. med. sestra

April 2012.godine

  • Prvo testiranje za Well Care Austrija -zanimanje budućnosti
    Uvođenjem nove „rot­weiss­rot” kartice u Austriji, moguće je kao kvalifikovani i obrazovani kadar sa odgovarajućim znanjem njemačkog jezika (A1 / A2) dobiti radnu dozvolu u Austriji. Potražnja za diplomiranim medicinskim sestrama i diplomiranim bolničarima u Evropi je veoma visoka, a povećati će se do 2030.g. na 2 miliona dodatnih radnika.

    Dana 21.04.2012. god. u prostorijama UMSTIB-a Republike Srpske, obavljeno je testiranje prvih kandidata za posao u Austriji. Kao što je ranije obećano i dogovoreno ovo je proljećni termin testiranja za kandidate koji su aplicirali na e-mail adresu koja se nalazi na sajtu UMSTIB-a i koji su aplikaciju predali u novembru 2011. godine kada je održana prezentacija nove poslovne mogućnosti za sestre/tehničare udruženja.
    Testiranje su obavili: Dinka Kovačević, Maja Zdjelar, Marija Đurđević, Galina Bačinski, Jasmina Đuričić, Branka Jakovljević, Vesna Šoran, Amela Deronjić, Marko Miljanović, Petar Radić, Mirjana Ljepojević, Jovanka Savičić, Maja Radinković, Biljana Vasiljević, Semir Omičević, Nada Gvozdenović i Nisveta Dizdarević

    Firma Well Care je austrijsko preduzeće koje se specijaliziralo za posredovanje tj. organizovanje radne snage za zdravstvenu njegu. Kandidati koji su bili zainteresovani, uporni i spremni za mogućnost promjene svog posla dosli su na testiranje, i uvjerili se u ozbiljnost Well Care firme.

    Novi susret sa predstavnicima Well Care firme će biti u junu mjesecu na X Simpozijumu UMSTIB-a Republike Srpske, gdje će biti održana nova prezentacija, kandidati koji su prošli testiranje će Vam prenijeti svoje impresije, a zainteresovani će imati priliku dobiti odgovore na mnoga pitanja.

    Nakon toga, novo testiranje će biti održano u prostorijama UMSTIB-a Republike Srpske u septembru/oktombru 2012. godine.
    A do tada svi zainteresovani učite njemački jezik koji je osnovni preduslov za odlazak u Austriju.
    Svoje aplikacije šaljite na e-mail adresu: wellcare@sbg.at
    Informacije možete dobiti od predstavnika UMSTIB-a Republike Srpske koji su svojim članovima svojim angažmanom omogućili ovu ponudu.

Februar 2012.godine

  • SENS - Regionalna konferencija "Usklađivanje sestrinske profesije sa zahtjevima EU"
    Dana 28 i 29. Februara 2012 godine u Sarajevu je održana regionalna konferencija na temu usklađivanja sestrinske profesije sa zahtjevima Evropske unije u Jogoistočnoj Evropi. Hrvatska udruga medicinskih sestara (HUMS) uz veliku pomoć koleginica i kolega iz Evropske unije, a posebno Norveške udruge sestara (NNO) redovno četiri puta godišnje organizuje regionalne konferencije koje okupljaju učesnike iz Hrvatske, Makedonije, Srbije, Crne Gore, Federacije Bosne i Hercegovine, a prvi put na konferenciju u Sarajevu je pozvano Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske.

    Dosadašnje konferencije su se održavale u gore navedenim zemljama, Bosna i Hercegovina je ove godine dobila mogućnost da bude pokrovitelj konferencije. Konferencija je bila zatvorenog tipa gdje su iz zemalja učesnika pozvanih udruženja prisustvovala isključivo po tri člana, iz Bosne i Hercegovine iz entiteta su bila prisutna po tri člana ( Republika Srpska, Federacija Bosne i Hercegovine i Distrikt Brčko).

    Konferencija je okupila lidere udruženja iz navedenih zemalja, dok je izostalo prisustvo donosioca odluka iz područja zdravstva, prosvjete i državnih službenika relevantnih za usklađivanje sestrinskog zakonodavstva i obrazovanja sa zahtjevima Evropske unije.

    Cilj konferencije je bio prenijeti iskustva iz susjednih zemalja koje su prošle put usklađivanja sestrinske profesije sa Evropskom unijom. Osnažiti profesionalna sestrinska udruženja zemalja koje su kandidati, kao i potencijalnih kandidatkinja u procesu pristupanja EU sa područja Jugoistočne Evrope za proces

Februar 2012.godine

  • Izvještaj sa radionice u projektu „Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini“
    Dana 22.02.2012.godine sa početkom u 11 časova u zgradi Vlade Republike Srpske u sali za konferencije, održana je prva radionica projekta „Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini“, koji je osmišljen na zahtjev dva entitetska Ministarstva zdravlja, a ima za cilj podupirati razvoj sestrinstva.

    Prethodni projekat SDC koji se bavio porodičnom medicinom je pokušao da ojača uloge medicinskih sestara u PZZ uključivanjem medicinskih sestara u timove porodične medicine, bio je samo intervencija na razini pilot projekta.

    Rasprave koje su vođene o ulozi medicinskih sestara iz porodične medicine koje su djelimično promjenjene, ali u toku trajanja projekta porodične medicine zaključilo se da postoje velike praznine u obrazovanju medicinskih sestra i praksi. Iz toga je proizašlo da je potrebno osnažiti ulogu medicinske sestre unutar RS BiH.

    Medicinske sestre pružaju širi spektar zdravstvene zaštite, velik broj usluga, samostalno rade i preuzimaju odgovornost u svom radu u skladu sa strateškim ciljevima reforme zdravstvenog sistema i zdravstvenih potreba stanovništva. Nakon analiziranja koje je urađeno nastao je projekat koji će imati za cilj da stvori sestru koja će odgovarati evropskim i svjetskim standardima.

    Problemi koji su evidentni su neadekvatno formalno obrazovanje i nedostatak kontinuiranog obrazovanja za medicinske sestre, raste broj medicinskih sestara sa nepoznatim nadležnostima, većina od njih se ne može integrisati u zdravstveni sistem, ne postoji zakonodavstvo vezano za sestrinstvo, postoji nedostatak sestrinske uloge u zdravstvenoj njezi, nedostaju standardi sestrinske prakse, ograničene su mogućnosti za razvoj karijere i status medicinskih sestara u zdravstvenom sistemu je slab, one su nepriznate, necijenjene.

    Medicinske sestre nemaju ili imaju vrlo malo ograničen pristup međunarodnoj bazi znanja. Medicinske sestre su okosnica zdravstvenog sistema RS BiH, ali su preopterećene i podcijenjene. Rade u lošim uslovima i ne mogu na odgovarajući način zadovoljiti potrebe pacijenata, zajednice.

    Medicinske sestre su jako motivisane za promjene. Opšti cilj je ojačati ulogu sestre kako bi se povećao kvalitet zdravstvene njege, zaštitili njeni korisnici i sigurnost pacijenata.

 

 

Aktivnosti udruženja u toku 2011. godine

Maj 2011.godine

  • SEDMICA SESTRINSTVA 09.05. - 15 05.2011. godine
    Prema planu aktivnosti za sedmicu sestrinstva, ista su realizovana u potpunosti.
    U toku ove sedmice održana su predavanja u organizaciji članova UMSTIB-a na temu sestrinstva u zdravstvenim ustanovama regiona Banja Luka. Aktivnosti su praćene od strane članova UMSTIB-a zavisno od njihove želje i informisanosti od njihovih predstavnika u Upravnom odboru UMSTIB-a.

    11.05.2011. godine sa početkom u 13 časova u Plavoj sali Fonda zdravstvenog osiguranja je održana radionica sa pres konferencijom povodom Međunarodnog dana medicinskih sestara.
    Radionici su prisustvovali Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, prof.dr Ranko Škrbić, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dr Amela Lolić, viši stručni saradnik za primarnu zdravstvenu zaštitu dr Jasminka Vučković, Nacionalna koordinatorka za sestrinstvo i porodiljstvo Republike Srpske Živana Vuković-Kostić, predstavnici FZO RS i članovi UMSTIB-a.
    U pozdravnoj noti govorilo se o statusu sestara / tehničara, planovima za budućnost, organizovanju, edukaciji, obrazovanju, saradnji i važnim pitanjima za sestrinstvo i porodiljstvo RS.
    Na temu komunikacija sestra – sestra, Dramska sekcija UMSTIB-a regije Banja Luka je izvela performans koji je jako lijepo prihvaćen od strane učesnika radionice.

    U toku radionice su prezentovana dva rada:
    1. Komunikacija na radnom mjestu - psiholog Dijana Đurić
    2. Upotreba medicinske opreme - Nataša Egeljić-Mihailović

    Nakon prezentovanih radova i konstruktivne diskusije, održan je koktel na kojem su nastavljeni razgovori u prijatnoj atmosferi.

    12.05.2011. godine u muzičkom paviljonu parka Petar Kočić članovi UMSTIB-a regije Banja Luka su se družili sa građanima grada Banja Luka. U toku ove akcije 450 građana je izmjerilo ŠUK, krvni pritisak, dobilo brošure o zdravim stilovima života, preventivnim mjerama za moždani udar, šećernu bolest, kardiovaskularna oboljenja itd.

    U anketi koju smo proveli, 100% učesnika je izjavilo da podržava rad medicinskih sestara i tehničara, najmlađi anketirani je imao 10 godina, a najstariji 84 godine.
    Najviša izmjerena vrijednost ŠUK-a je bila 15,1 mmol a najniža 2,7 mmol,.
    Povišen krvni pritisak je imalo 65% korisnika naših usluga.

    I ove godine kao i prethodnih, naše aktivnosti su donele zadovoljstvo ne samo nama, već i građanima grada Banja Luka, kako su rekli da na sestre uvijek mogu računati.

    A naš zaključak je PONOS JE BITI SESTRA

Maj 2011.godine

  • „12. MAJ – SVJETSKI DAN SESTRINSTVA“ - Srednja medicinska škola Banja Luka
    Dana 12.05.2011. godine na Trgu Krajine u Banja Luci obilježen je, kao i svake godine, dan medicinskih sestara i tehničara. Medicinska škola, u saradnji sa nastavnicima praktične nastave i učenicima drugih, trećih i četvrtih razreda, organizovala je mjerenje TA, mjerenje ŠUK-a, određivanje krvnih grupa i mjerenje TT.

    Akcija je osmišljena u vidu tri punkta kao medicinsko-tehnička radnja humanitarnog karaktera (besplatna) i trajala je u periodu od 10 – 12 časova. Mnogi građani su imali priliku da provjere, takoreći, osnovne faktore rizika koji izazivaju „glavne bolesti 21. vijeka“ a to su: srčani udar, moždani udar i dijabetes melitus, kao i mnoge druge bolesti čiji je, pak, nastanak povezan sa ovim parametrima.

    Na punktu broj 1. učenici su mjerili TA, odziv je bio veliki – preko 200 stotine građana izmjerilo je krvni pritisak.
    Na punktu broj 2. učenici su mjerili vrijednost šećera u krvi – oko 150 građana je uradilo ovu analizu. Na istom punktu učenici su zainteresovanim građanima određivali krvnu grupu – 35 građana je saznalo (orjentaciono) kojoj krvnoj grupi pripada.
    Na punktu broj 3. mjerila se tjelesna težina sa edukaciom građana o pravilnoj ishrani i preporučenoj tjelesnoj težini – oko 200 stotine građana izmjerilo je svoju tjelesnu težinu.

    Rad na punktovima bio je pod nadzorom nastavnika praktične nastave: Jelene Mandić, Snježane Stijaković, Slavke Pantelić, Branke Kalabić i Adrijane Malenčić.

    Nakon mjerenja TA i ŠUK-a, rezultati su uglavnom zadovoljavajući, nije bilo nekih zabrinjavajućih rezultata. Osobe koje su i prije imale problema sa hipertenzijom i dijabetesom imale su povišene vrijednosti ovih parametara, a kod zdravih osoba one su se kretale u granicama referentnih vrijednosti.

    Zadovoljni smo što je odziv građana bio zaista veliki, jer smo velikom broju ljudi ukazali na faktore rizika, a pomoću propagantnog materijala (letci i brošure) i transparenata tipa: KONTROLIŠITE SVOJ KRVNI PRITISAK, KONTROLIŠITE ŠEĆER U KRVI i transparenata o ZDRAVOJ ISHRANI kao osnovnom faktoru koji pomaže u očuvanju i unapređenju zdravlja.

    Učenici, zajedno sa svojim nastavnicima, trudili su se da građanima daju što više informacija preventivnog tipa, jer kao što znamo, preventiva je najbolji, najdjelotvorniji i najjeftiniji vid liječenja.

Jun 2011.godine

  • IZVJEŠTAJ SA IX-og SIMPOZIJUMA UMSTIB-a REGIJE BANJA LUKA
    Održan je IX Simpozijum UMSTIB-a regije Banja Luka sa međunarodnim učešćem. Simpozijumu je prisustvovalo 150 učesnika. Prezentacije su kvalitetno i profesionalno odrađene. Otvaranju simpozijuma medicinskih sestara i tehničara regije Banja Luka prisustvovali su: prof. dr M. Latinović pomoćnik Ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Tomić dr Nataša pomoćnik direktora ZZMR „dr Miroslav Zotović“ Banja Luka, Radenko Stjepić, direktor Visoke medicinske škole, Duško Cvijić, sekretar Visoke medicinske u Prijedoru, Danica Železnik, dekan Fakulteta zdravstvene njege Slovenj Gradec - Slovenija, Ljubinka Popović, glavna sestra iz Novog Mesta - Slovenija, Branka Mirić iz Norveške, Gordana Dragošev, predsjednica Udruženja medicinskih sestara i tehničara intenzivnih njega anestezije i reanimacije Srbije, predsjednik Strukovnog sindikata sestara i tehničara RS, Ranko Palačković, predstavnici Udruženja regije Foča, Bijeljina, Prijedor, Banja Luka, sarajevsko – romanijske oblasti, Birač i Zvornik.
    Tema Simpozijuma je bila:
    „Kako preživjeti Bolonjski proces“
    „Kompetencije medicinski sestara“
    „Evropski kvalifikacijski okviri „

    Učesnici Simpozijuma su donijeli slijedeće zaključke:

    Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske
    1. Hitno i neophodno je da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite zaposli medicinsku sestru koja bi se bavila pitanjima sestrinstva i akušerstva

    2. Program pripravništva za dipl. med. sestre i ostale profile se mora usvojiti u što kraćem roku.
    3. Ministarstvo zdravlja mora izdati preporuke poslodavcima da se urade nove sistematizacije u zdravstvenim ustanovama i stvore mogućnosti da dipl. med.sestre pronađu mesto u sistemu - Zakon o zdravstvenoj zaštiti član 83. koji govori ko su zdravstveni radnici

    Ministarstvo kulture i obrazovanja Republike Srpske
    1. Potreno je uraditi usklađivanje nastavnih programa u školskim ustanovama u skladu direktiva i Bolonjske deklaracije, usaglašavanje na polju izlaznih i opštih stručnih kompetencija
    2. Stvoriti kurikulume koji definišu kompetencije koje student treba da poseduje nakon završetka studijskog programa
    3. Prema zakonu o visokom obrazovanju član koji govori o predavačkom kadru na fakultetima za zdravstvenu njegu, omogućiti dip. med. sestrama da budu asistenti na istim i na taj način se postepeno uvode u obrazovni sistem

    Poruka
    Nikada sebe ne treba da smatramo za završene medicinske sestre, mi moramo učiti čitavog svog života. Medicinska sestra mora pratiti dostignuća zdravstvene njege kao najšire discipline svoje struke.

    Okrugli sto:“Značaj i uloga medicinske sestre, tehničara i babice u zdravstvenom sistemu“
    Zaključci okruglog stola na kojem su učešće uzela tri sindikata u zdravstvu Granski sindikat radnika u zdravstvu RS, Samostalni sindikat radnika u zdravstvu RS i Strukovni sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske.

    1. Formirati radnu grupu koja će imati za cilj uspostaviti zajedničku saradnju sva tri sindikata u zdravstvu u cilju rješavanja aktuelnih sestrinskih problema sa kojima se susreću, kao i poboljšanje postojećeg statusa i položaja medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenom sistemu republike Srpske.
    2. Donesena je odluka da se uputi pismeni dopis sa rokom do 10.06.2011 godine predstavnicima sindikata u zdravstvu kao bi dostavili odgovor o svojoj odluci o potpisivanju sporazuma za saradnju.

    Sporazum o saradnji su potpisali Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i Strukovni sindikat medicinskih sestar i tehničara RS, dok je predstvnik Granskog sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske nije dostavio svoj odgovor niti se pojavio na dogovorenom sastanku.


    Preuzeto sa www.ezdravlje.org

 

 

Aktivnosti udruženja u toku 2010. godine

Januar 2010.godine

  • POSJETA DRUŠTVU MEDICINSKIH SESTER, BABIC IN ZDRAVSTVENIH TEHNIKOV – LJUBLJANA
    U prostorijama Društva medicinskih sester, babica in zdravstvenih tehnikov Ljubljana 27.01. i 28.01.2010. godine održan je seminar pod nazivom „Menadžment zdravstvene njege u svjetlu etike“.
    Dvodnevni seminar „Menadžment zdravstvene njege u svjetlu etike“ je usmjeren na viši nivo diplomirane medicinske sestre, menadžeri, babice. Sastojao se od teoretskog dijela u obliku predavanja i aktivnog individualnog rada u malim grupama. Predstavlja sadržaj da se omogući bolje razumijevanje etičkog ponašanja, etičke odgovornosti, ulogu komunikacije i okoline u upravljanju sestrinske i babičarske njege.
    Rješavanjem problema i etičkih dilema u praksi, učesnici su imali priliku steći nova znanja za bavljenje u praksi, kao i naučiti kako pripremiti plan za provođenje etike na radnom mjestu i u svakodnevnom radu sa kolegama i pacijentima.
    DMSBZT je dobrovoljna, samostalna, neprofitna, profesionalna, nestranačka organizacija. Društvo danas broji 6500 članica i članova, sa zajedničkom željom i interesima za profesionalnim i stručnim, ličnim usavršavanjem uz maksimiziranje kvaliteta života i zajedničkih interesa ljudi kako zdravih tako i bolesnih, bez obzira na pol, dob, status u društvu. DMSBZT Ljubljane aktivno sudjeluje u očuvanju i razvoju kulturne i istorijske baštine za medicinske sestre, babice i zdravstvene tehničare. Odgovorno je za kulturno, stručno, društveno, sportsko funkcionisanje svojih članova, razvijanje kontakata između sličnih društava, organizacija i pojedinaca. Profesionalno društvo ima za svrhu jačanje uloge i važnosti rada medicinskih sestara, promovišući i pružajući kvalitetnu, efikasnu, sigurnu sestrinsku i babičarsku njegu bolesnicima. Društvo organizuje i koordinira stručno usavršavanje i obuku svojih članova, te ih povezuje sa stručnim i obrazovnim institucijama, udruženjima i pojedincima, potiče naučno istraživački rad, razvija metode i oblike rada koji su od interesa za članstvo i povezano je sa odgovarajućim međunarodnim organizacijama, profesionalnim sindikatima, vladinim i nevladinim organizacijama i aktivno učestvuje i odgovara na aktivna dešavanja u zdravstvenoj politici Slovenije.
    Radeći doprinosi jačanju zdravlja, za lični i profesionalni razvoj članstva i aktivno sudjeluje u promobisanju promjena koje diktira razvoj medicinske profesije i društvenih potreba za njegom. Medicinske sestre, babice i zdravstveni tehničari su uključeni u Međunarodno vijeće medicinskih sestara ICN, Međunarodnu konfederaciju babica, ICM, Evropsku federaciju udruženja medicinskih sestara EFN.
    Dvodnevni seminar se bavio menadžmentom i etikom na kojem su učestvovali eminentni predavači iz domena sestrinstva.
    Etika u menadžmentu zdravstvene njege
    Marina Velepič VMS
    Petar Požun BMT, univ. dipl. ekon., border ICN Slovenije
    Vera Štebe VMS, prof. ped. pred

    Kodeks etike i odgovornosti u zdravstvenoj njezi
    Marina Velepič VMS
    Sandra Naka Prof. zdr. vzg
    Janez Tekavec univ. dipl. iur.

    Etički problemi i dileme u zdravstenoj njezi
    Marina Velepič VMS
    Etičko okruženje
    Sandra Naka prof. zdr. vzg
    Đurđa Sima dipl. med. sester
    Marina Velepič VMS

    Učešćem na dvodnevnom seminaru imale smo priliku obaviti razgovore sa predsjedništvom društva, ostvariti nove kontakte, dogovoriti saradnju između sestara i babica Slovenije i sestara i babica Republike Srpske. U razgovorima koje smo vodile saznale smo niz detalja koje će nam omogućiti bolji i uspješniji rad u našim profesionalnim udruženjima. Predstavnici Društva će uzeti aktivno učešće na našim stručnim skupovima, svoje članstvo i uticaj u svjetskoj setrinskoj asocijaciji će iskoristiti da nas u istoj promovišu, pokušaće nam pomoći da postanemo dio svjetskog sestrinskog tima. Započeta saradnja će imati pozitivan uticaj na razvoj sestrinstva i porodiljstva u Republici Srpskoj.

Februar 2010.godine

  • MEDICINSKE SESTRE SU ODGOVORNE ZA VLASTITI STATUS
    Dana 19.02.2010 godine održana je radionica pod nazivom:
    „Sestre su odgovorne za vlastiti status“ u ZZMR „dr Miroslav Zotović“- Banja Luka. Radionici su prisustvovali: Vučković dr Jasminka, viši stručni saradnik za primarnu zdravstvenu zaštitu i javno zdravstvo - Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, Trbojević dr Stevan, savjet za UO RS, Živana Vuković-Kostić, nacionalna koordinatorka za sestrinstvo i porodiljstvo RS, Zora Gojković, predsjednica SMSTRS, Ranko Palačković, predsjednik strukovnog sindikata sestara i tehničara RS.
    Radionici su prisustvovali članovi UMSTIB-a regije Banja Luka (ZZMR „dr M. Zotović“, DZ Banja Luka, KC Banja Luka, Institut Mlječanica, DZ Prijedor, DZ Srbac, Srednja medicinska škola BL. (58 članova UMSTIB-a uzelo je učešće na radionici). Radionica je počela sa radom u 14 časova, skup je pozdravila u ime ZZMR“dr M. Zotović“ Papić dr Đurđica i Biljana Pandžić, predsjednica UMSTIB-a regije Banja Luka. Nakon pozdravnih govora od strane gostiju, uvodnu riječ o radionici je održao Duško Bjelić. Uslijedile su prezentacije radova na zadanu temu od strane Duška Bjelića i Živane Vuković-Kostić. Nakon prezentacija radova, Aleksandra Ristić je prezentovala „REFINE“ projekat i njegove aktivnosti u periodu 2006. - 2010. godina.
    Uslijedila je diskusija, učesnici skupa su postavljali pitanja na koja su dobili odgovore od strane Vučković dr Jasminke, Trbojević dr Stevana.
    Kao i prethodne radionice i ova je bila uspješna i otvorila je mnoga pitanja vezana za sestrinsko obrazovanje, status i mjesto sestre u zdravstvenom timu. Radionica je završena po planiranom vremenu, nakon toga je organizovan koktel, gdje su učesnici radionice mogli nastaviti diskusiju i osvježiti se nakon napornog rada.

Mart 2010.godine

  • MLJEČANICA 2010. godine.
    U Institutu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i balneoklimatologiju „Mlječanica“ 26.03.2010. godine održan je III Seminar na temu „Inovativni pristupi u sestrinskoj praksi“ u organizaciji Instituta „Mlječanica“, UMSTIB-a regije Banja Luka i Udruženja fizio i radnih terapeuta Republike Srpske.
    Ovaj skup je nastavak inicijative koja je prije tri godine potekla iz Instituta „Mlječanica“, da se okupe medicinske sestre/tehničari i fizio i radni terapeuti kako bi razmijenili iskustva iz profesije.
    U okviru Seminara, održan je Okrugli sto na temu „Pravilnik o pripravništvu“.

April 2010.godine

  • Udruženje medicinskih sestara i tehničara regije Banja Luka Sekcija sestara/tehničara Nuklearne medicine i Radiologije
    Dana 13.04.2010. godine u sali za sastanke Zavoda za radiologiju KC Banja Luka je održana Osnivačka skupština Sekcije sestara/tehničara nuklearne medicine i radiologije.
    Zavod za radiologiju KC Banja Luka ima 12 zaposlenih sestara.
    Zavod za nuklearnu medicinu KC Banja Luka ima 18 zaposlenih sestara.
    Na zajedničku inicijativu oformljena je Sekcija za čijeg predsjednika je izabrana g-đa Nataša Egeljić-Mihailović, ZZNM KC B.Luka, za sekretara sekcije g-đa Aleksandra Mijović, Zavod za Radiologiju KC Banja Luka.
    Usvojen je plan aktivnosti sekcije za 2010. godinu.
    Maj mjesec – obilježavanje sedmice sestrinstva.
    14. maj 2010. god. u 14 časova – predavanje u prostoriji UMSTIB-a regije Banja Luka „Terapija radioaktivnim jodom karcinoma štitnjače“ – Majstorović Gorana
    Karotidni stentovi“ – Mira Bundalo
    Jun mjesec na VIII Simpozijumu UMSTIB-a regije Banja Luka biće prezentovano 10 radova sestara – članica Sekcije.
    Oktobar mjesec učešće na savjetovanju „Kompentencije i obrazovanje i osposobljavanje“.
    Jednomjesečno održavanje sastanaka Sekcije.
    Ciljevi Sekcije: Sekcija će raditi u skladu sa Pravilnikom o radu Sekcije, svojim stručnim argumentima uticaće na donošenje propisa iz oblasti sestrinstva, zalagaće se za odgovarajuću primjenu svih etičkih pravila i kodeksa, predlagaće nadležnoj instituciji da stvori povoljnije uslove za rad, učestvovaće u svim aktivnostima UMSTIB-a regije Banja Luka, radiće na kontinuiranom usavršavanju medicinskih sestara i tehničara i pratiće savremena dostignuća iz domena sestrinstva.
  • IZVJEŠTAJNA SKUPŠTINA UMSTIB-a REGIJE BANJA LUKA
    U Socijalno – gerijatrijskom centru u Banja Luci, 23.04.2010. god. održana je izvještajna Skupština UMSTIB-a regije Banja Luka, koju je organizovao i vodio predsjednik Skupštine g-din. Drago Tomašević.
    Nakon konstatovanja da Skupština ima kvorum, usvojen je dnevni red Skupštine. Prezentovani su izvještaji predsjednice UMSTIB-a, nadzornog odbora, sekretara UMSTIB-a, blagajnika UMSTIB-a i predsjednika sekcija.
    Svi izvještaji su usvojeni.

Maj 2010.godine

  • SEDMICA SESTRINSTVA U PERIODU OD 10.05. – 14.05.2010. GODINE
    12. maj je MEĐUNARODNI DAN SESTRARA koji smo počeli obilježavati semicom u kojoj smo željeli našim građanima pružiti priliku da se upoznaju sa našim radom i aktivnostima. Naš rad je naša legitimacija, naša promocija.
    Planom aktivnosti UMSTIB-a regije Banja Luka za 2010 god. na Skupštini UMSTIB-a, donesena je odluka da se obilježi sedmica Sestrinstva
    Aktivnostima koje su bile održane:
    * 10. i 11. maj 2010.god. predavanje u prostorijama Udruženja med.sestara i tehničara
    * 12. maj 2010.god. u parku „Petar Kočić“ od 11 do 14 časova građane smo upoznali sa aktivnostima i radom našeg Udruženja (promocija zdravih stilova života, mjerenje pritiska i šećera i dr. aktivnosti u domenu sestrinskog rada)
    * 12. maja je bilo održano predavanje u muzičkom paviljonu parka „Petar Kočić“ na teme:
    - Infekcije i sprečavanje infekcija – Živana Vuković-Kostić, dipl.med.sestra
    - Zdravlje (stomačne tegobe, povišena temperatura, sunčanica, krpelji) –Željko Vuković med.tehničar
    * 13. maja odvijale su se aktivnosti promocije zdravih stilova života, mjerenje šećera u krvi, krvnog pritiska) u periodu od 11 do 14 časova)
    * 13. maja u muzičkom paviljonu u 12 časova održano je predavanje za građanstvo na teme:
    - Osteoporoza i fizička aktivnost – Biljana Pandžić, dipl.med. sestra
    - Prevencija moždanog udara – Dejan Radosavac, med.tehničar
    * 14. maja urađena je evaluacija naših aktivnosti povodom sedmice sestrinstva i međunarodnog dana medicinskih sestara/tehničara.
    Ostvareni su mnogi novi kontakti, izmjereno je 550 ŠUK-a i RR. Naši građani su zadovoljni našim radom i 98 % ih je izjavilo da podržava rad medicinskih sestara i tehničara.
    Opšti cilj kojem teže sestre i babice predstavlja postizanje evropskih standarda za sestrinstvo i porodiljstvo, a to ćemo postići uz pomoć edukacija koje radimo.

Jun 2010.godine

  • VIII SIMPOZIJUM UDRUŽENJA MEDICINSKIH SESTARA I TEHNIČARA REGIJE BANJA LUKA SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM
    Održan je u hotelu ”Monument” na Kozari. Na simpozijumu je prezentovano 97 stručnih radova u tri radna dana. Učesnici Simpozijuma su bili iz Slovenije, Srbije, Federacije BIH, Republike Srpske.
    Svečanom otvaranju su prisustvovali: Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske prof. dr Ranko Škrbić, Bord ICN za 18 zemalja Evropskog regiona Petar Požun, Đurđa Sima predsjednica DMSBZT Ljubljana, Andrea Kvas prof. Univerze u Ljubljani, Živana Vuković-Kostić nacionalna koordinatorka za sestrinstvo i porodiljstvo RS, Branka Mirić predstavnik Komore zdravstvenih radnika Srbije, pomoćnik direktora DZ Prijedor g-đa Plavšić, predstavnica NovoNordiska Danijela Vujičić, predsjednica SMSTRS Zora Gojković, Pušac dr Momir, predstavnici regionalnih udruženja, predsjednik Društva radioloških tehničara Republike Srpske Mile Šarić, predstavnici Udruženja “Stoma” RS.
    U toku plenarne tematike prezentovano je tri rada na planirane teme, nakon prezentacija su vođene konstruktivne diskusije. U toku stučnog rada prezentovani radovi su bili zanimljivi i poučni za slušaoce, zainteresovani postavljajući pitanja su dobili odgovore od autora. Vođene su veoma dobre i zanimljive diskusije.
    Nakon završenog izlaganja stručnih radova po planiranom programu je održan okrugli sto na temu: ”Sestra konsultant u timu “. U sklopu okruglog stola prezentovan je rad autora Kecman dr Mire “Medicinska sestra/tehničar u timu porodične medicine”. Diskutovano je o položaju fakultetski obrazovanih sestara, njihovim kompetencijama i načinu da se riješi njihov trenutni status.
    ZAKLJUČCI VIII SIMPOZIJUM
    1. Sanitarni tehničari i inženjeri predložili pokretanje incijative za osnivanje svoje sekcije u okrilju UMSTIB-a regije Banja Luka (incijatori predstavnici DZ Banja Luka i Institut za zaštitu zdravlja Republike Srpske)
    2. Ubrzati sistematizacije radnih mjesta za diplomirane medicinske sestre
    3. Pokrenuti incijativu da gradski odbor u svom sastavu ima kao člana i medicinsku sestru
    4. Plan edukacije u domenu sestrinsta radi medicinska sestra kao profesionalac sa znanjima i vještinama potrebnim za to.
    5. Potrebno je aktivno sarađivati sa medijima i raditi na promociji sestrinstva
    6. Izraditi djelokrug rada za sestre, normative i standarde, kompetencije, imenovati radnu grupu.
    Razgraničiti radne zadatke u odnosu na ljekare.
    7. Potrebno je regulisati zanimanje medicinske sestre
    8. Insistirati da se radno mjesto sestre u Ministarstvu zdravlja aktivira, da sestra bude stalno zaposlena, da se formira sektor za sestrinstvo.
    IX Simpozijum će biti održan od 02. - 05.06.2011 godine.
    9. Diplomirana medicinska sestra u timu porodične medicine može obavljati konsultacije sa pacijentima koji boluju od hroničnih oboljenja npr. visok pritisak, raditi redovnu konrolu RR, pisati recepte za pacijente koji imaju ordiniranu terapiju duže vrijeme. O promjenama obavještavati ljekara.
    10. Medicinske sestre imaju znanja, vještinu, brojčanu dominaciju. One su etične i finansijski isplative.
    11. IX Simpozijum će biti održan od 02. - 05.06.2011 godine.

Novembar 2010.godine

  • Radionica „Kompetencije, obrazovanje i osposobljavanje medicinskih sestara i tehničara"
    Dana 06.11.2010 god. u hotelu „Monument“ na Kozari sa početkom u 18 časova, odžana je radionica pod nazivom „Kompetencije, obrazovanje i osposobljavanje medicinskih sestara i tehničara" u organizaciji UMSTIB-a regije Banja Luka.
    Radionici su prisustvovali predstavnici sarajevsko-romanijske regije, regije Zvornik, regije Foča, regije Doboj, regije Prijedor, Trebinje,Bijeljina i Banja Luka, kao i predsjednica i sekretar Saveza medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske. Radionica je dio aktivnosti Udruženja medicinskih sestara i tehničara regije Banja Luka planiran za 2010 godinu. Tokom radionice, prezentovani su radovi sa temama :
    „Obrazovanje u sestrinstvu i zakonska regulativa u Republici Srpskoj“ - autori Mirjana Ninković, dipl.medicinar zdravstvene njege (sestra) i Živana Vuković-Kostić, dipl.med.sestra „Djelokrug rada medicinskih sestara/tehničara i babica Republike Srpske Republike Srpske“ - autor Biljana Pandžić, dipl. med.sestra
    „Sestrinska dokumentacija“ - autor Duško Bjelić, viši med.tehničar
    „Sestrinski menadžment“ - autor Dragica Veljović, viša med.sestra
    „IMC – Centar za radio terapiju“ – autor Aleksandar Kostovski, glavni radiološki tehnolog Centra za radio terapiju

    Usvojeni su slijedeći zaključci:
    - Sestrinska praksa temelji se na filozofiji i savremenim odrednicama zdravlja i unapređenjima zdravlja
    - Obrazovanje sestara je trajan proces koji služi ličnom i profesionalnom razvoju
    - Preporuka komisije evropske zajednice je da za studij sestrinstva i ulazak u profesij bude predhodno dvanaestogodišnje obrazovanje

    U vezi zakonske regulativa u RS doneseni su:
    - Zakon o visokom obrazovanju kojim su regulisani ciklusi obrazovanja
    - Uredba o izmjeni uredbe o korištenju akademskih titula, sticanju stručnih i naučnih zvanja, Sl.glasnik br. 102/2010
    - Zakon o zdravstvenoj zaštiti (uvrštena visoka stručna sprema)
    - Urađen je nacrt politike razvoja sestrinstva i porodiljstva u Republici Srpskoj
    - Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH
    - U toku je izrada Pravilnika o pripravništvu za dipomirane medicinare zdravstvene njege
    - Zadovoljni smo razvojem situacije, ali nezadovoljni statusom u sistemu, obzirom na centralnu ulogu koju smo dobili prvenstveno u pružanju usluga primarne zdravstvene zaštite
    - Potrebno nam je više samostalnosti u pružanju zdravstvene njege
    - Postoji potreba za povećanjem mogućnosti za profesionalno napredovanje
    - Potrebna je standardizacija školovanja i sestrinske prakse u skladu sa relevantnim međunarodnim standardima
    - Med.sestre/tehničari i babice izvršavaju više od 80% svih postupaka u 24- voročasovnoj bolničkoj njezi, odgovarajući broj sestara i raspoređenost kompetentnih med. sestara treba da je zasnovan na potrebama
    - Potrebno je uspostaviti standard za praksu i edukaciju, regulisati profesionalni kodeks madicinskih sestara/tehničara i babica Republike Srpske
    - Sestrinski fakulteti nemaju adekvatan kadar, kurikulum i praktičnu nastavu u skladu sa međunarodnim standardima i potrebama zdravstvenog sistema
    - Sestrinska dokumentacija je dio standardne medicinske dokumentacije koju med. sestre/tehničari i babice koriste u svakodnevnom radu, kod planiranja, sprovođenja, evidencije i evaluacije zdravstvene njege
    - Obrazac obrade bolesnika po procesu zdravstvene njege je osnov sestrinske dokumentacije
    - Postojeća sestrinska dokumentacija već čini dio standarda za upravljanje i obezbjeđenje kvaliteta u sestrinskom radu
    - Sestrinska dokumentacija je izvor podataka za pisanje stručnih radova iz oblasti zdravstvene njege, naučno istraživaki rad i edukaciju med. sestara/tehičara i babica
    - Postoji potreba da se o obimu i sadržaju zdravstvene njege razgovara, približe stavovi oko nekih pitanja, redefinišu standardi i formulišu novi, kako bi se postigao najviši nivo kvaliteta zdravstvene njege
    - Savremeno rukovođenje u zdravstvenim ustanovama traži timski rad
    - Sestrinstvo je neraskidivi lanac u sistemu zdravstvene zaštite
    - Podjela sestrinskog menadžmenta je na svim nivoima

    Sestrinski menadžment traži:
    - Poznavanje savremenih tokova
    - Organizaciju rada
    - Znanje

    Savremeno organizovana sestrinska služba zahtijeva:
    - Dobro edukovane sestre
    - Poznavanje vještina
    - Iskustvo u radu
    - Praćenje savremenih dostignuća u zdravstvenoj njezi

    Glavne sestre (rukovodeći tim) imaju aktivnu ulogu u sprovođenju zdravstvene njege u sva tri nivoa menadžmenta (primarni, sekundarni i tercijarni) i od njih u velikoj mjeri zavisi kvalitet izvršenja zdravstvenih usluga. Da bi odgovorili zahtjevima i obezbijedili sticanje znanja iz zdravstvene njege, obuku i školovanje med. sestara/tehničara i babica Republike Srpske, treba programski uskladiti sa normativima i standardima koje obezbjeđuje Nacionalni program na evropskom nivou

Novembar 2010.godine

  • Posjeta Društvu medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana
    26.11.2010. godine održan je 11 Simpozijum DMSBZT Ljubljana na zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani pod nazivom: “Sodobnim znanjem postopkov v zdravstveni in babiški negi naproti“ koji je upisan u registar strukovnih obuka Zbornice-Zveze planiranih za 2010 godinu.
    Na poziv predstavnika DMSBZT Ljubljane posjetili smo Ljubljanu i uzeli učešće na simpozijumu DMSBZT.
    Gosti simpozijuma su bili iz Republike Srbije, Republike Hrvatske i Republike Srpske. U prepunom amfiteatru koleginice i kolege iz Slovenije su prezentovale/e osamnaest stručnih radova. U toku simpozijuma su dodjeljena najviša društvena priznanja članovima Društva koji su doprinjeli radu DMSBZT.
    Stručna predavanja su bila izuzetno zanimljiva, teme su bile dobre i uspješno prezentovane, diskusije su bile korisne, sve se odvijalo pod budnim okom moderatora, učesnici su sa Simpozijuma otišli vidno zadovoljni i obogaćeni novim saznanjima.
    Nakon završenog simpozijuma pozvani predstavnici udruženja su imali značajne razgovore o međusobnoj saradnji i budućem radu.
    Drugi dan posjete je bio predviđen za obilazak Zbornice zdravstvene i babiške nege Slovenije-Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstveni tehnikov Slovenije. Ljubazni domaćini su nas dočekali i ugostili u svojim prostorijama. U prijatnoj atmosferi su vođeni razgovori i dogovorena je saradnja, dobili smo obećanja za potrebnu pomoć u našem budućem radu .
    Savez profesionalnih udruženja medicinskih sestara, babica i zdravstvenih tehničara Slovenije je profesionalno, nevladino i neprofitno udruženje u Republici Sloveniji, koja uključuje više od 16.000 članova i članica - medicinskih sestara, babica i zdravstvenih tehničara Spojena su u organizaciju, koja ima jedanaest regionalnih strukovnih udruženja i stručno djeluju u trideset i jednoj tehničkoj sekciji.
    Savez nastoji pružiti modernu, visoko kvalitetnu i sigurnu zdravstvenu njegu za sve stanovnike Republike Slovenije i zaštititi profesionalne interese svojih članova i članica.Medicinske sestre, babice i zdravstvene tehničare koji rade u Savezu, uključeni su u Međunarodno vijeće medicinskih sestara (ICN), Međunarodne konfederacije babica (ICM) i Europske federacije medicinskih sestara udruženja (EFN), sarađuju u globalnim naporima za najbolju njegu populacije i utiču na zdravstvene politike.Nakon završenih razgovora imali smo priliku posjetiti zdravstvene ustanove u Ljubljani, u obilasku zdravstvenog fakulteta, oduševili smo se uslovima rada i studiranja naših koleginica u Sloveniji. Ovim putem se zahvaljujemo na pozivu za sudjelovanje na Simpozijumu. Boravak u prelijepoj i snježnoj Ljubljani smo završili sa novim saznanjima, poznanstvima i željama za boljom saradnjom u budućnosti.