Početna stranica / Obilježavanje - 12. Maj Međunarodni dan sestara

Obilježavanje - 12. Maj Međunarodni dan sestara

Međunarodni dan medicinskih sestara, koji se u svijetu i Republici Srpskoj obilježava 12. maja u znak sjećanja na datum rođenja Florence Nightingale (1820. - 1910.), engleske bolničarke i začetnice modernog sestrinstva u svijetu, koja je smatrajući da su medicinske sestre neizostavan oslonac u zdravstvu te da se trebaju školovati, inicirala ulazak profesionalnog obrazovanja medicinskih sestara. "Senzibilitet za osjećaje pacijenata, emotivnost i zrelost, briga i nježnost, odgovornost i pažnja, samostalnost ali i timski rad, pokazatelj su jedinstvenog poziva medicinskih sestara. Iako ne polažu Hipokratovu zakletvu, medicinske sestre i tehničari uvijek su posvećeni dobrobiti bolesnika u njegovim najtežim životnim stanjima, kako bi se on što prije oporavio i ozdravio, fizički, mentalno i duhovno. Sestrinski poziv izvlači na svjetlo dana sve ono najpozitivnije i najetičnije što se krije u ljudskom biću".

Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske 12 maj obilježilo sedmicom sestrinstva. Slogan ovogodišnjeg Međunarodnog dana sestara je:

„DA JE SESTRA BITI LAKO, BIO BI TO SVAKO!!!!!!!“

U periodu od 06.05.2013.god do 12.05.2013 godine u zdravstvenim ustanovama medicinske sestre/tehničari organizovali su predavanja za korisnike svojih usluga kao i za koleginice i kolege.Tokom sedmice sestrinstva pored predavanja održani su edukativni kursevi za sestre/tehničare.

Sedmicu sestrinstva institucionalno je podržalo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, a 10.05.2013. godine su predstavnici Ministarstva zdravlja Latinović dr Milan i Vučković dr Jasminka prisustvovali aktivnostima medicinskih sestara/tehničara u parku „Petar Kočić“ u Banja Luci.

U parku „Petar Kočić“ u periodu od 10 do 14 časova za građane grada Banja Luke članovi udruženja su mjerili šećer u krvi, krvni pritisak, djelili promotivni materijal, radili promociju zdravih stilova života i prevenciju masovnih nezaraznih bolesti. U gore navedenom vremenskom periodu grupa sestara i tehničara je izmjerila 550 šećera u krvi i 600 RR-a.

Građani su bili zainteresovani i oduševljeni ovom aktivnošću organizovanom od strane udruženja. Anketom sprovedenom u toku akcije rezultati su pokazali da građani cijene rad medicinskih sestara, smatraju da savjesno i dobro obavljaju svoj posao i da je potrebno da se poboljšaju uslovi u kojima rade.

Tokom sedmice sestrinstva organizovane za 2013 godinu zaključili smo da je potrebno povećanje finansijskih sredstava, kako bi se poboljšao pristup zdravstvenoj njezi. Dovoljan broj kvalifikovanih medicinskih sestara/tehničara omogućava i kvalitetne usluge za korisnike.

Najveća zdravstvena profesija u svijetu su medicinske sestre/tehničari, to su zdravstveni profesionalci koji razumiju složene procese održavanja zdravlja, te uticaj psihosocijalnih, socio-ekonomskih faktora na zdravlje. Medicinske sestre trebaju biti uključene u programe za razvoj i poboljšanje zdravstvenih usluga. Tradicionalni pogled na medicinske sestre kao njegovateljice to je ograničen pogled na ekspanzivnu, a i ključnu ulogu koje medicinske sestre igraju u našem zdravstvenom sistemu. Kako sve više i više promjena stiže u naš sistem, medicinske sestre imaju bezbroj drugih uloga u procesu njege: istraživanje, lokalnu zajednicu, obrazovanje, savjetovanje
- sve to predstavlja odstupanja od jedne "stereotipne" uloge sestre ”Medicinska sestra je osoba koja njeguje, pomaže i štiti — osoba koja je spremna brinuti se o bolesnima, ozlijeđenima i ostarjelima“

Nesebičnost je veoma važna, no ipak nije dovoljna da bi osoba bila vrsna medicinska sestra. Dobra medicinska sestra takođe treba temeljito školovanje i poprilično radno iskustvo. Jedan od osnovnih zahtjeva je četiri ili više godina školovanja i prakse. Potrebna je obzirnost i strpljivost. “Uvijek morate imati želju da naučite još više o njezi bolesnika i o medicini“

Posljednjih godina od medicinskih sestara zahtijeva se sve veći nivo stručnog znanja. Stoga je neobično važno imati želju za učenjem i biti u stanju razumjeti ono što se uči. Osim toga, medicinske sestre trebaju brzo donositi odluke i hitno intervenisati kad situacija to zahtijeva.

”Dobra medicinska sestra mora biti savjesna, imati moć zapažanja i vladati se krajnje profesionalno. Ako medicinska sestra nema samopožrtvovan duh — ako je pomalo sebična ili nerado prima savjete od nadređenog medicinskog osoblja — neće moći dobro sarađivati niti s pacijentima niti s radnim kolegama“

”Morate voljeti ljude i imati iskrenu želju da im pomažete. Morate biti spremni podnositi stres, jer medicinskim sestrama nisu dopuštene greške. Morate biti prilagodljivi kako biste ponekad mogli obaviti svoj redovni posao s manje saradnika — a da to ne bude nauštrb kvalitete rada

Anketom urađenom 1 200 medicinskih sestara bilo je upitano: ”Šta vam je najvažnije u vašem poslu?“ Devedeset i osam posto ispitanica odgovorilo je da im je najvažnije pružati kvalitetnu njegu.

Njega bolesnika podrazumijeva razne aspekte vođenja brige o osobi koja ima zdravstvenih problema. Zato smatramo da se medicina bavi liječenjem pacijenta, a njega bolesnika vođenjem brige o njemu.“

Medicinske sestre suočavaju se i s mnogim izazovima. U njihovom poslu ne dopuštaju se greške! Kad daje lijek, vadi pacijentu krv, stavlja iglu u venu ili kad naprosto premješta pacijenta, medicinska sestra uvijek mora biti izuzetno pažljiva. Ona sebi ne može dopustiti da napravi pogrešku

”Njega bolesnika je vječna profesija. Sve dok bude postojao ljudski rod, postojat će i potreba za brigom, suosjećajnošću i razumijevanjem.“ Njega bolesnika zadovoljava tu potrebu.

Živana Vuković-Kostić, dipl.med.sestra

Foto galerija